SON DAKİKA
Son dakika: Devletten ihtiyaç sahibi vatandaşlara dev kış desteği! Karşılıksız 2 bin 268 TL ödenecek

Son dakika: Devletten ihtiyaç sahibi vatandaşlara dev kış desteği! Karşılıksız 2 bin 268 TL ödenecek

Yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında hükümetin vatandaşlara yardımları devam ediyor. Son olarak duyurulan 2.268 TL'lik karşılıksız devlet desteği resmen duyuruldu. Başvurular e-devlet üzerinden TC kimlik numaranızla yapabilirsiniz. Detaylar haberimizde...

Ekonomi

23.01.2024, 19:53

Nakit ihtiyacı olan ve yardıma muhtaç olan vatandaşlara devlet yardımı imkanı sürüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile sosyal yardım imkanları tüm kesimden vatandaşlara sağlanmaya devam ediyor. Yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanlar, Dar gelirli olanlar, yaşlılar, bakıma muhtaç kişiler, engelliler bu yardım fırsatlarından faydalanabiliyor. Aile Bakanlığı her ay vatandaşlara düzenli olarak sosyal yardım ödemesi yapıyor. Sosyal Yardım almak isteyenlerin başvuru işlemlerine e-devlet aracılığı ile TC kimlik no ile yapmaları gerekiyor. Aile Bakanlığı tarafından bu ay için yeni bir yardım kademe daha var. Tam 2268 TL hesaplara yatacak. Hemen başvuru yapanlar bu ay ödemeleri alabilecek.

Karşılıksız devlet yardımı almak isteyen vatandaşların arayışları sürüyor. Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan herkese sosyal destek sunuyor. Sosyal yardım ödemeleri kişilerin ihtiyaç durumuna göre farklılık gösteriyor. Evde bakıma muhtaç hasta ve yaşlı kişilere evde bakım maaşı, 65 yaş üstü kişilere yaşlılık aylığı Birgül engellilere engelli maaşı gibi farklı kalemlerde ödeme yapılıyor. Bunun yanında son olarak devlet tarafından Türkiye Aile Destek programı da başlatıldı. Program kapsamında emekli asgari ücretliler de devletten yardım alma imkânına sahip oluyor. Bugün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni bir duyuru daha yapıldı. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere 2268 TL sosyal yardım verilecek. Hemen bu ay yardım almak mümkün. Başvurular e-devlet üzerinden başladı.

LİMAK DOĞU ANADOLU ÇİMENTO HALKA ARZ NE ZAMAN? Limak halka... Haberi Görüntüle

ENGELLİ KİŞİLERE ÖDENİYOR

Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kurumu aracılığı ile Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşların yanı sıra engelli olanlara da sosyal yardım ödemesi veriyor. Engelli maaşı her ay düzenli olarak hesaplara yatıyor ve doktor raporu ile belgelenen engeli olan kişilere ödeniyor. 2022 yılının ikinci 6 aylık dönem için yüzde 70 ve üstü engelli maaşı 2268 TL oldu. %40 ve 70 arası engelliler için ödenen maaş ise 1512 TL. Ödemelerden faydalanmak isteyenlerin engel durumunu Doktor raporunda yani Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış heyet raporu ile belgelemiş olmaları gerekiyor. Engel durumunu bu şekilde belgeleyenler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ya da e-devlet üzerinden başvuru yaparak engelli maaşı alabiliyor.

15 Şubat altın ne kadar? Gram altın bugün kaç lira? Haberi Görüntüle

HANE GELİRİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Engelli maaşı alabilmek için Tabii ki bazı şartlar bulunuyor. Aynı zamanda kişilerin engel derecesi de alınacak olan maaş üzerinde etkili oluyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi engelli kişinin tam teşekküllü hastaneden alınmış sağlık raporuna ek olarak hane içinde kişi başına düşen gelire bakılıyor. Eğer hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az ise Devlet maaş bağlıyor. 2022 yılı için bu tutar ise 1833 TL.

Aman dikkat! Araç almayı düşünenler acele edin: Taşıt kredileri baştan... Haberi Görüntüle

HEMEN BU AY ALABİLİRSİNİZ

Engelli maaşı için ekim ayı başvuruları devam ediyor. e-devlet üzerinden ayın 15’ine kadar başvuru yapanlar hemen bu ay içinde engelli aylığı almaya başlayabilir. Başvuru işlemlerini dilerseniz Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading