banner2

Merkez Bankası'ndan son dakika enflasyon açıklaması! Başkan Kavcıoğlu canlı yayında aktardı: Düşüş başladı daha da düşecek

Son dakika haberleri... Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün enflasyon, liralaşma stratejisi ve depremin ekonomi üzerindeki etkisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonun düşüş trendine girdiğini açıklayan Kavcıoğlu, Merkez Bankası'nın para politikalarıyla bu düşüşün kalıcı olacağını sözlerine ekledi.

Ekonomi 29.03.2023, 11:13 29.03.2023, 12:07
Abone ol

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Cumhuriyet'in 100. yılı ve Ankara Sanayi Odasının 60. yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ASO mart ayı meclis toplantısına katılım gösterdi.

Burada ekonomiye ve enflasyona ilişkin açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu çok önemli ifadeler kullandı.

"ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ BAŞLADI"

TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Uyguladığımız politikaların desteğiyle enflasyonda düşüş süreci başladı. Rusya-Ukrayna Savaşı, enflasyondaki düşüşün erken ve hızlı olmasını engelledi. Liralaşma stratejisi ile enflasyonda kalıcı düşüş sağlanacak.

2023 yılında küresel talebin toparlanmasıyla birlikte büyümenin yapısındaki gelişim sürecinin güçleneceğini öngörüyoruz.

Enerji fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte 2023 yılında dış ticaret açığının azalması bekleniyor. 

"DÖVİZ PİYASALARINDAKİ ARZ-TALEP DENGESİ İSTİKARARA KAVUŞACAK"

Ülkemiz, dış dengesini sürekli bir fazlayla sağladıktan sonra döviz piyasalarındaki arz-talep dengesi kalıcı bir istikrara kavuşacak. 

Hedeflere ulaşmak için finansmanın yatırımları destekleyici nitelikte olması ve kredi kompozisyonunun ekonomideki arz-talep dengesizliklerini giderecek yönde gelişmesi gerekiyor.

FİNANSAL ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİ ARTIYOR

Geldiğimiz noktada finansman maliyetlerindeki düşüşün kalıcı olduğunu ve finansal öngörülebilirliği artırdığını söyleyebiliriz. 

DEPREMİN EKONOMİYE ETKİSİ

Depremin ekonomiye orta ve uzun vadedeki etkisi ve alınması gereken tedbirler değerlendiriliyor. Depremin ekonomiye etkisi telafi edilecek.

Liralaşma stratejisi kararlılıkla uygulanmaya devam edecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!