banner2

Memura intibak zammı müjdesi: 5000 liralık zammın tarihi de belli oldu: Yüzde 45 zam oranıyla ceplere para girecek

Memur maaşlarına zam müjdeleri peş peşe gelmeye devam ediyor. En düşük memur maaşına yapılan zam sonrasında üst kademedeki memurların maaşına gelecek olan zam ve ikramiye beklentileri giderek artıyor. En az 5.000 TL intibak zammı + %45 enflasyon zammı ile memur maaşları 33 bin TL'den başlayacak

Ekonomi 25.05.2023, 17:29 25.05.2023, 17:42
Abone ol
Memura intibak zammı müjdesi: 5000 liralık zammın tarihi de belli oldu: Yüzde 45 zam oranıyla ceplere para girecek

Memur maaşlarına zam milyonlarca kamu çalışanının son dönemlerde en çok konuştuğu konuların başında yer alıyor. Özellikle en düşük memur maaşının 22.000 TL olması beklentileri daha da arttırdı. Temmuz ayında yapılacak olan zam öncesi yeni tahminler talepler ve rakamlarda hesaplanmaya başladı.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLACAK 

En düşük memur maaşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 22 bin TL olarak olacağı belirtildi.. Yani temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşı artık bu rakama yükselecek. Ancak üst kademedeki memurların maaş zammı ile ilgili Henüz bir açıklama yapılmadı. Normal şartlarda memur maaşlarına zam 6 aylık enflasyon verileri ve refah Payı ile birlikte belli oluyor. Şu anda da enflasyon verileri 4 aylık %15 civarında oldu. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na göre 6 aylık enflasyon %20 civarında olacak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği refah Payı kararı memur maaş zammı için son derece belirleyici hale gelecek.

SENDİKALARIN TALEPLERİ 

Ankara kulislerinde dolaşan bilgilere göre memur sendikalarının yeni talepleri ortaya çıktı. Memur maaşlarına yapılacak olan zam sonrası en düşük maaşın 33 bin TL olması yılda 2 maaş ikramiye verilmesi 5000 TL seyyanen zam ve %40 oranında enflasyon zammı isteniyor. Memur sendikaları memurlarının refah payının Bu sayede artabileceğini düşünüyor.

MEMURA ARA ZAM NE KADAR OLACAK?

Peki, memura ara zam ne kadar olacak? Memur maaşları ne kadar artacak? Kaynaklardan alınan bilgilere göre memur maaşlarına ara zam için kamu işçilerine yapılan zam belirleyici olacak. Geçtiğimiz günlerde toplu iş sözleşmesi imzalanan kamu işçilerine en düşük maaş 15.000 TL olarak belirlenmiş aynı zamanda %45 oranında zam yapılmasına karar verilmişti. Gelen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan memur emekli ve asgari ücretliye aynı oranda zam yapılmasını istiyor. Bu durumda da yapılacak olan zam oranının %45 olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!