Hükümet harekete geçti! Konut alacaklar dikkat! Büyük düşüş başlıyor

Düşük faizli kredi ile ucuz konut sahibi olmak isteyenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 yeni destek paketi duyurmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise konut fiyatlarını düşürmek için her adımı atacaklarını belirtmiş, ve Erdoğan'ın yeni bir müjde duyuracağını açıklamıştı.

Ekonomi 19.05.2022, 10:47 19.05.2022, 11:04
Abone ol
Hükümet harekete geçti! Konut alacaklar dikkat! Büyük düşüş başlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kira ve konut fiyatlarındaki artış, yabancıya konut satışı, kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

FAHİŞ FİYATLARA GEÇİT YOK 

Bakan Kurum açıklamasında, "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz” diyen Bakan Kurum, "Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız bir paket açıkladılar 0,99 oranıyla 2 milyon liraya kadar ev alabilen vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığımız bankalarla birlikte bir çalışma yapıyor. Burada da fahiş fiyat artışlarını bire bir takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümle alakalı projeleri yarım kalmış firmalara da destek paketini açıkladıklarını anlatan Kurum, "Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Buraya gelmeden önce Hazine Maliye Bakanlığımızla, Genel Merkezde Genel Başkan Yardımcımızla, ilgili bakanlıklarımızla birlikte vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkan sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" diye konuştu. 

'AİDAT ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLACAKLAR'

Konut fiyatlarının artmasının nedenine ilişkin olarak da Kovid-19 salgınıyla başlayan tüm dünyadaki tedarik zincirlerindeki bozulmaları gösteren Kurum, şöyle devam etti:
"Maliyetleri düşürecek, hem sektörümüze hem vatandaşımıza daha uygun şartlarda konut yapılmasına imkan sağlayacak, hem de vatandaşımızın erişimi kolaylaştıracak projeyi yakın zamanda açıklayacağız. Bunun dışında TOKİ ile 1 milyon 137 bin konut ürettik. Bunları 15-20 yıl vadeyle şehit aileleri, alt gelir, emekli vatandaşlarımıza verdik. Bu projeye de devam edeceğiz. İnşallah ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bunu milletimizle paylaşacak. Yine büyük bir projeyi vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak amacıyla 81 ilimizde yapacağız."

Bunun bir sosyal konut projesi olacağını belirten Kurum, "Öncelik buradaki konut ve kira fiyat artışlarının en fazla yaşandığı illerde sübvanse edebilmek amacıyla bu projeyi yapacağız. Vatandaşımız aidat öder gibi ev sahibi oluyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!