Yandex Metrica

Fuat Oktay açıkladı: Türkmen doğalgazı Türkiye'ye geliyor! 3 alternatif proje hazır...

Fuat Oktay açıkladı: Türkmen doğalgazı Türkiye'ye geliyor! 3 alternatif proje hazır...

Gaz kaynaklarını çeşitlendirme konusunda adımlar atan Türkiye, Irak'ın ardından Hazar doğusundaki Türkmenistan'ın doğalgazını da uluslararası pazara ulaştırmak istiyor.

Ekonomi

16.05.2024, 05:51

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye ulaştırılması için 3 alternatif üzerinde çalışıldığını ve çalışmalarda sona yaklaşıldığını açıkladı.

Oktay, Türkmenistan’daki resmi temaslarını ve yapılan anlaşmaları değerlendirmek üzere, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği rezidansında basın açıklaması yaptı.

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 30 yıllık geçmişi olduğunu ifade eden Oktay, "Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve burada büyükelçilik açan ilk ülke. Ama onun çokta öncesine dayanan kadim bir geçmişimiz var" dedi.

Vergide adalet güçlenecek! Yeni reform paketinin detayları belli oldu Vergide adalet güçlenecek! Yeni reform paketinin detayları belli oldu Haberi Görüntüle

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI ÇOK ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov

Oktay, Türk dünyası ile Türkiye arasında gelişen bir ilişki gördüğünü belirterek, "Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde, siyasi, ekonomik ve diğer birçok alanda ilişkilerin daha sistematik halde ve kurumsal yapıda geliştiğine şahit oluyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türk devletleri liderleri çok ciddi efor sarf ediyor. Tabii bu bölge barışına ve bölgenin ekonomik kalkınmasına çok ciddi katkı sağlayacak bir proje" diye konuştu.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkinin mercek altına alındığında gelişen bir grafik görüldüğünü söyleyen Oktay, "Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılan kardeş Türkmenistan’ı, Özbekistan’da yapılacak bir sonraki toplantıda daimi üye olarak görmeyi arzu ediyoruz" dedi.

Emeklilerin yüreğine su serpildi! Emekliye Temmuz zammından önce dev promosyon ödemesi! Emeklilerin yüreğine su serpildi! Emekliye Temmuz zammından önce dev promosyon... Haberi Görüntüle

HEDEF 10 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Oktay, Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu (HEK) Toplantısı'nda iki ülke arasındaki ilişkileri çerçeveye oturtma şansı bulduklarını ifade etti.

72 maddeden oluşan bir yol haritasının çizildiğini aktaran Oktay, halihazırda 2 milyar dolar olan ticari ilişkinin yıl sonuna kadar 3 milyar ve sonrasında 5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı ve devamında 10 milyar doları hedeflediklerini ifade etti.

Asgari ücrette yeni hesaplamalar! Zam için tarih belli, oran üzerinde çalışılıyor Asgari ücrette yeni hesaplamalar! Zam için tarih belli, oran üzerinde... Haberi Görüntüle

DANTEL GİBİ ÖRÜLMÜŞ PROJELER...

Oktay, enerji, ulaşım, tarım, sağlık ve inşaat sektörlerinde ilişkileri geliştirecek dantel gibi örülmüş çalışmaların olduğunu söyledi.

Türkmen doğal gazını Türkiye’ye ulaştırmak için birkaç alternatifin bulunduğunu ifade eden Oktay, "Hazar üzerinden TANAP hattının kullanılması, SWAP anlaşması veya gemiler ve gemilerden sonra boru hattı olmak üzere 3 alternatif üzerinde çalışıyoruz ve kısmet olursa sona yaklaştık" dedi.

Oktay, bu proje ile alakalı Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’un da hemen sonuca ulaşılması konusunda ciddi desteği olduğunu belirtti.

Ciklet fiyatına uçak bileti: Pegasus çılgın indirim kampanyasını duyurdu: Uçmayan kalmasın! Ciklet fiyatına uçak bileti: Pegasus çılgın indirim kampanyasını duyurdu: Uçmayan... Haberi Görüntüle

ORTA KORİDOR ŞİMDİ DAHA CAZİP 

Oktay, Rusya-Ukrayna arasındaki kriz nedeniyle kuzey koridorunun riskli hale geldiğini ve bunun orta koridoru çok daha cazip hale getirdiğini belirterek, "Birçok alanda orta koridoru aktif hale getirmek istiyoruz. Hazar geçişinin kullanılması ile deniz yolu, demir yolu ve hava yolu lojistik altyapısının oluşturulması önemli. Burada da karşılıklı kararlılığın ve samimi bir işbirliğinin olduğunu gördük" diye konuştu.

Türkmenistan 2021 yılında 83 milyar 773 milyon metreküp doğalgaz üretmişti. Bu kaynağın 34 milyar metrekübü Çin'e, 10 milyar metrekübü ise Rusya'ya satılmıştı. Türkmenistan'ın 265 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervi bulunuyor. 

Engelli, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı alanlar dikkat: Bakanlık müjdeyi verdi: Maaşlar güncelleniyor Engelli, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı alanlar dikkat: Bakanlık... Haberi Görüntüle

GÜBREYİ BİRLİKTE ÜRETEBİLİRİZ

Tarım alanında da net bir işbirliğine karar verdiklerini ifade eden Oktay, ilgili bakanların çalıştığını ve hemen faaliyete geçeceğini söyledi.
 
Oktay, gübre hammaddesi yönünden zengin topraklara sahip Türkmenistan ile bu konuda proje geliştirilebileceğini anlatan Oktay, ortak tarım çalışmalarına da imza atılabileceğini vurguladı. 

Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, ticaret ve yatırımda bürokratik engellerin hafifletilmesi ile alakalı ortak çalışma grubunu faaliyete geçireceklerini dile getiren Oktay, "İki tarafta da çok net bir işbirliği arzusunu görmüş bulunmaktayız. Dediğim gibi biz bunun altını dolduruyoruz, Cumhurbaşkanlarımız bir araya geldiğinde bunların sonuçlarını görüyor olacağız, imzaların atıldığı bir aşamaya geliyor olacağız" ifadelerini kullandı.

Oktay, basın açıklamasından sonra, Uluslararası Atçılık Spor Kompleksini ziyaret etti.

Oktay ve beraberindeki heyet, at üstünde yapılan çeşitli oyunları ve gösterileri izledi.

Daha sonra Halı Müzesi'ni gezen Oktay, buradaki halıları ve motiflerini inceledi.

Ziyaretinin ardından Oktay, beraberindeki heyetle ülkeden ayrıldı.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading