banner2

Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması! 'Son 40 yılın en yükseği...'

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep'te önemli açıklamalarda bulundu. Nebati, ''Gelişmiş ülkelerde enflasyon son 40 yılın en yükseğinde. Enflasyon bizim için birinci öncelik.'' dedi. GES hakkında da açıklama yapan Nebati, "Yıllık bileşik getiri yüzde 23.04 olacak. GES'lere konu olan KİT'lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sağlayacak." dedi

Ekonomi 11.06.2022, 16:49 11.06.2022, 16:49
Abone ol
Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması! 'Son 40 yılın en yükseği...'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep'te önemli açıklamalarda bulundu.
Bakan Nebati konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

Gaziantep'in kalkınması için işletmelerimizi birçok alanı destekliyoruz. Halı ve tekstil sektörüne 13,8 milyar lira katkı sağlayarak 10 bin kişiye istihdam sağlanmasını destekledik.  

'EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDUK'

Türkiye, üretim-ihracat-yatırım-istihdam kapsamında son dönemde önemli başarılara imza attı. Türkiye 2021'de salgına rağmen yüzde 11 büyüdü. Son 10 yılın en yüksek performansına ulaştık. G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olduk. Ekonomimiz 2022'nin ilk çeyreğinde de güçlü performansını sürdürdü. Hazine nakit dengesi 149,2 milyar lira fazla verdi.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERMİYORUZ'

Önümüzdeki süreçte kamu maliyesindeki sağlam duruşu sürdüreceğiz. Mali disiplinden taviz vermiyoruz.

2020 yılı ve sonrasında tüm dünyada etkisini gösteren pandemi ve savaş , enerji ve emtia fiyatlarında artışa neden oldu. Bu durum enflasyonu önemli ölçüde artırdı. Gelişmiş ülkelerde enflasyon son 40 yılın en yükseğinde. Enflasyon bizim için birinci öncelik.

Ekonomi yönetimin tüm kurumlarıyla seferber olmuş durumdayız. Ve üstesinden geleceğiz. Tüketici kredilerinde istenmeyen alanlarda kullanılmasını engelliyoruz.

BAKAN NEBATİ'DEN GES AÇIKLAMASI

Gelire endeksli senetler bireysel yatırımcılara yönelik olacak ve bankalar aracılığıyla 15 Haziran'dan itibaren talep toplanmaya başlayacak. Yıllık bileşik getiri yüzde 23.04 olacak. KİT içindeki DHMİ ve Kıyı Emniyeti'nden bütçeye aktarılacak karlara endeksli olacak. Yıllık bileşik getiri yüzde 23.04 olacak. GES'lere konu olan KİT'lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sağlayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!