Yandex Metrica

Sitede Ara

Yunan profesör Charalambidis korktu: Erdoğan, Doğu Akdeniz'ü Türk denizi yapacak!

Yunan profesör Charalambidis korktu: Erdoğan, Doğu Akdeniz'ü Türk denizi yapacak!

Uluslararası İlişkiler Profesörü Yannos Charalambidis, Türkiye korkusunu daha fazla gizleyemedi. Türkiye'nin çemberler oluşturarak Yunanistan'I çevrelediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'i Türk denizi yapmak istediğini dile getirdi.  

Dünya

21.05.2024, 12:09

Türkiye'nin savunma sanayii alanında dünyada önde çıkan ülke haline gelmesi, dış siyasetteki başarısı Yunanistan'da endişeye neden oldu.

Son zamanlarda Türk Yunan ilişkilerinde olumlu adımların atılmış olmasına rağmen bazı Yunan akademisyenler, Türkiye'nin aslında Yunanistan'ı çeşitli stratejiler ile çevrelediğini ve kara sularını 12 mile çıkaramadığı tezi hakkında konuşmalar yapıyor.

Soykırımcı İsrail yine kadın ve çocukları hedef aldı: Şehit ve yaralılar var Soykırımcı İsrail yine kadın ve çocukları hedef aldı: Şehit ve... Haberi Görüntüle

''YUNANİSTAN'IN ETRAFI SARILDI''

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayın yapan Simerini'ye konuşan Yunan Uluslararası İlişkiler Profesörü Yannos Charalambidis, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Charalambidis, ''Türk çemberleri, Yunanistan’ın etrafını sarıyor, Kıbrıs’ı izole ediyor. Erdoğan, Arnavut hançeriyle İyon Denizi’ne de müdahale ediyor. Arnavutluk, Türkiye’nin Yunanistan’ın sırtına sapladıği hançerdir. Türkiye, Doğu Akdeniz, Ege ve Kafkasların dışında Balkanlar’da da önde yer alıyor. Türkiye’nin stratejik çemberi, Kıbrıs’tan Libya ve Girit üzerinden oraya uzanıyor.'' dedi.

Dünyanın en iyi 100 restoranı: İçlerinde bir Türk restoranı da var Dünyanın en iyi 100 restoranı: İçlerinde bir Türk restoranı da... Haberi Görüntüle

DOĞU AKDENİZ, TÜRK DENİZİ OLACAK!

Yaptığı analize devam eden Charalambidis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asıl hedefinin Doğu Akdeniz'i Türk denizi haline getirmeye çalıştığını dile getirdi. Charalambidis, ''Balkanlar’dan Libya’ya ve Kıbrıs’a giden bu çember, Erdoğan’ın planı. Kemalistler de Neo-Osmanlıcılıkla bunu istiyor. Arnavutluk’taki üs, Türkiye’nin oraya uzanan eli ve Otranto Boğazı’nı hedef alıyor. Türkiye’nin hedefi, Süveyş ve Cebelitarık’a giden yolların kontrolü, Yunanistan’ın çembere alınması ve Kıbrıs’ın izole edilmesi; yani Doğu Akdeniz’in Türk denizi olması.'' ifadelerini kullandı.

Biden yönetimi inkar etmişti! İsrail'in Gazze'deki BM okulu saldırısında yeni detaylar: 40 kişi ABD bombalarıyla katledildi Biden yönetimi inkar etmişti! İsrail'in Gazze'deki BM okulu saldırısında yeni... Haberi Görüntüle

''İYON DENİZİ'NE SIZIYOR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Balkanlar'a el attığı, kurduğu çemberin Bulgaristan Üsküp'ten, Arnavutluk topraklarına kadar uzandığı belirtildi.

Charalambidis, ''Erdoğan bu yüzden Balkanlar’a da el atıyor. Kurduğu çember, Bulgaristan’daki Türk azınlıktan Üsküp’e, Arnavutluk topraklarına uzanıyor. Balkanlar’dan Libya’ya kadar Yunanistan’ı uydularıyla çevreliyor, Arnavutluk üssü ile İyon Denizi’ne sızıyor.'' dedi.

Türkiye'nin doğu sınırına İsrail füzesi getirecekler: Çarpıcı gelişmeyi Hint medyası duyurdu Türkiye'nin doğu sınırına İsrail füzesi getirecekler: Çarpıcı gelişmeyi Hint medyası... Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN CÜRET EDEMİYOR!

Charalambidis, ''Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika’yı kapsayan üç çember şeklinde büyük bir resim oluşturuyor. Türkiye, 'Ben egemenlik haklarımı alamadığım ve buralardan (Ege, Doğu Akdeniz) ortak yararlanamadığımız sürece senin de egemenlik haklarını kullanmana izin vermem' diyor. Bu yüzden Yunanistan kara sularını 12 mile çıkarmaya cüret edemiyor, doğal deniz kaynaklarını bile kullanamıyor, MEB de ilan etmiyor.'' ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

1

0

0

Yorumlar (0)

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading