Yandex Metrica

Pakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye ikinci rest

Pakistan Başbakanı İmran Han'dan ABD'ye ikinci rest

Pakistan Başbakanı Han, ABD’nin askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) kesinlikle üs vermeyeceklerini açıkladı.

Dünya

23.01.2024, 17:34

Pakistan Başbakanı İmran Han, ABD’nin askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Washington yönetiminin bu ülkedeki operasyonları için ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) kesinlikle üs vermeyeceklerini açıkladı.

İmran Han, HBO’daki "Axios on HBO" programı için verdiği röportajda Pakistan’ın askeri üslerin kullanımı konusundaki duruşunu teyit etti.

Pakistan topraklarından Afganistan’a yönelik herhangi bir eyleme veya askeri üsse izin vermelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Han, ABD’nin askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Washington yönetiminin bu ülkedeki operasyonları için CIA'ye kesinlikle üs vermeyeceklerinin altını çizdi.

HAN, BAŞBAKANLIK DÖNEMİNDE ABD'YE BU FIRSATI HİÇ VERMEDİ

Başbakanlık görevinden evvel hem ABD'nin Afganistan operasyonları için Pakistan topraklarını kullanmasına hem de Pakistan'da drone saldırıları gerçekleştirmesine karşı geçmiş hükümetleri eleştiren Han'ın, 2018'de iktidara gelmesinin ardından ülkesinde kayıtlı, ABD'ye ait herhangi bir drone saldırısı gerçekleşmedi.

CIA, B PLANI OLUŞTURMANIN PEŞİNDE

CIA, Pakistan'daki en son drone saldırısını İmran Han'ın seçimi kazandığı 2018 Temmuz'da gerçekleştirmişti.

CIA, Amerikan askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'da muhtemel operasyon kabiliyetini devam ettirmek için yeni yollar arıyor.

CIA Direktörü William Burns, mayıs ayında üs meselesi sebebiyle Pakistan'a gelmişti. Üs konusuyla ilgili Başbakan Han ile görüşmek isteyen Burns'un bu talebi reddedilmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading