Yandex Metrica

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan AB'ye tepki: 'Rumlara teslim oldular'

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan AB'ye tepki: 'Rumlara teslim oldular'

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa AB Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirisine tepki gösterdi. Tatar, Türkiye-AB ilişkilerini, Kıbrıs konusuna dair bir süreçle ilişkilendirmenin Rum pozisyonunu ileri götürmeye yönelik boşuna bir çaba olduğunu ifade etti.

Dünya

02.05.2024, 19:58

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirisiyle ilgili KKTC Cumhurbaşkanlığından yazılı bir açıklama yapıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar imzasıyla yapılan yazılı açıklamada açıklanan sonuç bildirgesinin AB’nin tarafsız olamayacağı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkat çekti. AB'nin 20 yıl önce kendi kriterlerini ihlal ederek Rumları üye olarak kabul ettiğini belirten Tatar, AB'nin kendisine ithal ettiği Kıbrıs sorununun, Rumların 1963'te devletin ortaklarını silah zoruyla uzaklaştırması ve Ada'yı Yunanistan'a bağlama teşebbüsleri sonucu oluştuğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin 5 Ocak 2024 itibariyle altı ayı aşmayacak bir süre için atamış olduğu kişisel temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın tek görevi, yeni ve resmi bir sürece geçilebilmesi için iki taraf arasında ortak zemin olup olmadığını araştırmaktır. Cuellar temaslarını bu çerçevede sürdürmektedir. BM Genel Sekreteri’nin bu görevle bir kişisel temsilci ataması, federasyonun artık herhangi bir uzlaşı için ortak zemin olmadığının da sarih göstergesidir."

Hayalet denizaltılar göreve hazır: Gemiler onu göremez, duyamaz, vuramaz Hayalet denizaltılar göreve hazır: Gemiler onu göremez, duyamaz, vuramaz Haberi Görüntüle

"AB'NİN KIBRIS KONUSUNU GÜNDEME GETİRMESİ RUMLARIN POZİSYONUNU GÜÇLENDİRME ÇABASI"

50 yıldan fazla süredir yürütülen müzakerelerin başarısız olmasının temel sorumlusunun Rum tarafı olduğunu belirten Tatar, Rumların 1963'te gasbettiği statüyü kaybetmek istemediğine işaret etti. KKTC Cumhurbaşkanı, AB'nin Türkiye ile olan ilişkilerde Kıbrıs konusunu gündeme getirmesini Rumların pozisyonunu güçlendirme çabası olarak değerlendirdi. Yeni bir müzakere sürecinin ancak egemen eşitlik ve eşit uluslararası statülerin teyidi ile mümkün olabileceğini kaydeden Tatar, başarısızlığı önceden ispatlanmış egzersizlere yeniden başlamayacaklarını vurguladı.

Federasyon modelinin AB tarafından dayatıldığını hatırlatan Tatar, bunun Kıbrıs Türk halkını hiçe saymak olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı: "AB, Rum tarafına teslim oldu. AB’yi Rum tarafının esiri olmaktan vazgeçmeye ve bundan 20 yıl önce yine bir Konsey kararı ile almış olduğu Kıbrıs Türk halkına uygulanmakta olan insanlık dışı izolasyonun kaldırılmasına yönelik kararının gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz."

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Loading