Yandex Metrica
SON DAKİKA
Direniş bir an bile durmayacak

Direniş bir an bile durmayacak

İsmail Heniyye: Direniş artık çok daha güçlü. Direnişin elinde kozları var, ulusal bir davası var.

Dünya

23.01.2024, 17:30


Hamas lideri Heniyye: "Direniş geri çekilmeyecek, bir an bile durmayacak ve Kudüs'e doğru yoluna devam edecek."

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail ve Hamas arasında varılan ateşkesin ardından yaptığı ve televizyonda yayımlanan konuşmasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısını, bunun her iki taraf üzerindeki etkilerini ve bundan sonraki süreçte yapılması gerekenleri değerlendirdi. Heniyye, değerlendirmesinde direniş gruplarının İsrail'e ağır bir darbe vurduğunu ve Filistin halkının özgürlüğüne kavuşması yolunda yeni bir aşamaya geçildiğini ifade etti.

Hamas lideri Heniyye'nin açıklamaları: 
"Kudüs'ün Kılıcı savaşından sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Filistin halkı ve direniş grupları, geri çekilmeyecek, bir an bile durmayacak ve Kudüs'e doğru yoluna devam edecek.

Biz bu savaşı, İsrail'le mücadelede, tarihi bir sıçrama ve çok büyük bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Direniş, özgürlüğe ve Filistin'e geri dönüşe giden en kısa yoldur. Çünkü bu savaş, müzakere hayalini, Yüzyılın Anlaşması planını, yenilmişlik kültürünü, İsrail'le ortak yaşam ve diplomatik ilişki kurma projelerini ortadan kaldırmıştır.

Heniyye, "Başta Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları olmak üzere Kudüs Seriyyeleri ve diğer direniş grupları düşmana ağır ve acı bir darbe vurdu. Bunun İsrail, onun askeri ve siyasi kurumları, toplumu ve hatta bu topraklar üzerindeki geleceği üzerinde derin izleri olacak." dedi.

FİLİSTİN HALKI KUDÜS'E DOĞRU YOLUNA DEVAM EDECEK

Kudüs'ün hem İsrail-Filistin arasındaki mücadelenin özünü teşkil ettiğini hem de Filistinlilerin geleceği ve devletlerinin başkenti olduğunu söyleyen Heniyye, şöyle devam etti:
"Filistin halkı ve direniş grupları, geri çekilmeyecek, bir an bile durmayacak ve Kudüs'e doğru yoluna devam edecek. Bu savaşta ve önceki savaşlarda akan bütün kanlar, Kudüs ve Mescid-i Aksa için akan kanlardır. Düşmana 'Ateşle oynama ve elini Mescid-i Aksa'dan çek' dediğimizde ne dediğimizin farkındaydık, düşman da bunu gördü.

Gazze'deki direniş grupları düşmana hiç unutamayacağı bir ders verdi, işgalcinin temellerini sarsan acı bir darbe vurdu, dengesini kaybettirdi, hesaplarını bozdu." 

Direnişin artık çok daha güçlü olduğunu, iman ve iradeyle beraber yaratıcı bir akla sahip olduğuna dikkat çekerek, "Direnişin elinde kozları var, ulusal bir davası var, Filistin'in kurtuluşu ve İsrail hapishanelerindeki tutukluların özgürlüğüne kavuşturulması davası var." dedi.

ÇOK BÜYÜK BİR DÖNÜM NOKTASI

Elde edilen zaferin stratejik bir zafer olduğunu vurgulayan Heniyye, "Kudüs'ün Kılıcı savaşından sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu savaş pek çok aşamanın üzerine sünger çekti ve yeni aşamaların kapısını araladı. Bu aşamada pek çok zafer ve başarılar kazanılacak, stratejiler oluşturulacak. Bu nedenle biz bu savaşı, İsrail'le mücadelede, tarihi bir sıçrama ve çok büyük bir dönüm noktası olarak görüyoruz." dedi.

Hamas lideri Heniyye, kazanılan zaferin gerek Filistin iç siyasetinde, gerekse İslam dünyası ve dünyadaki vicdanı hür insanlarla uluslararası camia düzeyinde etkileri olduğunu kaydetti.

İsmail Heniyye, "Direniş, özgürlüğe ve Filistin'e geri dönüşe giden en kısa yoldur. Çünkü bu savaş, müzakere hayalini, Yüzyılın Anlaşması planını, yenilmişlik kültürünü, İsrail'le ortak yaşam ve diplomatik ilişki kurma projelerini ortadan kaldırmıştır." şeklinde konuştu.

Bu kez zaferin ardından kendilerini başka, yeni bir aşamanın beklediğini belirten Heniyye, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve ülke içindeki kurumlar düzeyinde gerçek bir birlik için çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı. Heniyye konuşmasında, gelecek dönemde Filistin'in İslam ve Arap dünyası ve uluslararası camiayla ilişkilerini geliştirmesi gerekliliğine de yer verdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading