Yandex Metrica

Sitede Ara

Almanya'da sivil huzursuzluk giderek artıyor! Yakında sokak olayları başlayabilir

Almanya'da sivil huzursuzluk giderek artıyor! Yakında sokak olayları başlayabilir

Dünyayı derin bir buhrana sürükleyen enerji krizi etkisini artırarak sürdürmeye devam ediyor. Yaşanan fiyat artışları ile ülke ekonomileri derin darbe alırken en yüksek risk grubunda olan Almanya'da sokak eylemleri çoktan başladı.

Dünya

23.01.2024, 19:46

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, dünyayı krize sürükleyen enerji ve gıda krizinden en az hasarla kurtulmaya çalışırken, enflasyon verilerinin de paralel olarak rekor üstüne rekor kırması halkı huzursuzluğa sürüklüyor. 

Hazırlanan Sivil Huzursuzlık Endeksi raporuna göre takip edilen 198 ülkeden 101'inde gerileyen ekonomik verilerden dolayı huzursuzluk katlanarak artıyor. Söz konusu rapora göre huzursuzluğun artma oranı 2016 yılından bu yana rekor kırdı. 

Ukrayna'daki savaş nedeniyle uzun bir enerji kesintisi kışına hazırlanan Avrupa'nın yanı sıra temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarının küresel bir gıda krizi endişesini tetiklediği gelişmekte olan dünyada huzursuzluk potansiyelini artırıyor. Araştırmacılar, tehdidin önümüzdeki aylarda büyüyeceğini söylüyor. 

Siyonist İsrail bayramda da katliam yaptı: Çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti Siyonist İsrail bayramda da katliam yaptı: Çok sayıda Filistinli hayatını... Haberi Görüntüle

SİVİL HUZURSUZLUK GİDEREK ARTIYOR 

Özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan sivil huzursuzluk, ulusların sosyal dokusunu parçalama potansiyeli olan gösteriler ve işçi grevleri şeklini alabilir. 

Verisk Maplecroft'un baş analisti Jimena Blanco verdiği bir röportajda, "Bunlar günlük yaşamı bozmak açısından önemli olaylar" diye konuştu. 

Seri katilin milyon dolarlık oyun alanı: Lüks malikaneye binlerce insan gömüp üzerlerinde yaşamış Seri katilin milyon dolarlık oyun alanı: Lüks malikaneye binlerce insan... Haberi Görüntüle

ENERJİ KRİZİ İSYANLARA SEBEP OLABİLİR 

Gelişmekte olan ülkelerde, en kötü durum senaryoları ise "isyan, yağma, hatta hükümeti devirme girişimleri" olabilir sözlerini de konuşmasına ekledi. 

Raporda, sivil kargaşaya gelince, Verisk araştırmacıları 2020'de söz konusu riskte bir artış tahmin ederken, araştırmanın gösterdiği sıçrama, başlangıçta tahmin edilenden "çok daha kötü" oldu.

F-16 sürüsü Karadeniz'e: Yaralı Rus filosuna ağır darbe indirecek: Zafer planı hazır F-16 sürüsü Karadeniz'e: Yaralı Rus filosuna ağır darbe indirecek: Zafer... Haberi Görüntüle

ALMANYA RİSK GRUBUNDA BAŞI ÇEKİYOR 

Enerji krizinin daha yoğun yaşandığı ve fiyatların da arttığı Almanya gibi ülkeler tehlike listesinde başı çekerken, enflasyonun son 30 yılın rekor kırdığı İsviçre'de de aynı şekilde risk puanının yükseldiği belirtildi.

BM duyurdu: Soykırımcı İsrail ordusu resmen kara listede BM duyurdu: Soykırımcı İsrail ordusu resmen kara listede Haberi Görüntüle

'BU KIŞ NASIL HAYATTA KALACAĞIZ?'

Ayrıca, Almanya kış için yükselen fiyatlardan endişe duyarken, Köln şehrinde binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenlendi. Mitinge katılanlar, Ukrayna'ya verilen desteğin geri çekilmesini ve Kuzey Akım 2'nin tekrar faaliyete geçmesini istedi.

Mitingin organizatörlerinden Elena Kolbasnikova "Almanya kaos içinde. Bu kış nasıl hayatta kalacağız?” ifadesini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading