Yandex Metrica

Sitede Ara

Zıt kutuplar gerçekten birbirini çekiyor mu? Araştırma sonucu ne gösterdi?

Zıt kutuplar gerçekten birbirini çekiyor mu? Araştırma sonucu ne gösterdi?

Toplum zihninde zıt kutupların birbirini çektiği yönündeki tabu yapılan bir araştırma ile yerle bir edildi. Araştırmaya göre kişilerin yüzde 80'inden fazlası birçok yönden kendine benzeyen insanlarla gayet mutlu bir ilişki sürdürüyor. Çalışmaya katılanların sadece yüzde 3'ünde bireyler kendilerinden farklı olanlarla beraber olma eğiliminde.

Yaşam

21.02.2024, 19:50

Bir ilişkide taraflar ne kadar birbirinden farklı karakterde olursa o kadar çok anlaşma sağlanır şeklinde bir düşünce var. Hatta bununla ilgili "zıt kutuplar birbirini çeker" şeklinde bir tabir bile kullanılıyor. Peki gerçekten öyle mi? 

Amerika'da yapılan yeni bir araştırma bunu doğrulamıyor. Ekip nişanlı, evli veya birlikte yaşayan çiftlerin dahil edildiği 199 çalışmadaki 22 özelliği inceledi.

THY yeni yüzünü arıyor! Dünyaca ünlü şarkıcı Taylor Swift'e teklif götürdü! THY yeni yüzünü arıyor! Dünyaca ünlü şarkıcı Taylor Swift'e teklif... Haberi Görüntüle

Hande Erçel sevgilisi Hakan Sabancı ile tenis turnuvasına gitti! Şık tarzlarına binlerce beğeni yağdı! Hande Erçel sevgilisi Hakan Sabancı ile tenis turnuvasına gitti! Şık... Haberi Görüntüle

ÇİFTLERİN YÜZDE 80'İ ÇOĞU YÖNDEN BİRBİRİNE BENZİYOR

Neticede karşıt kutupların birbirini çektiği şeklindeki inanışın gerçeği yansıtmadığı görüldü. Birbiriyle anlaşan çiftlerin yüzde 82 ​​ila yüzde 89'u siyasi eğilimler ve madde kullanım alışkanlıkları da dahil olmak üzere birbiri ile aynı görüşteydi. Yalnızca yüzde 3'ünde bireyler kendilerinden farklı olanlarla partner olma eğilimindeydi. 

Araştırmacılar, karşıtların çektiği herhangi bir özelliğe dair ikna edici bir kanıt bulamadı. Çiftlerin benzer olma ihtimalinin en yüksek olduğu özellik, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, doğum yılıydı. 

'Yeni tanıştık' dediler sarmaş dolaş gezdiler! Ünlü isimlerin çocukları el ele Çeşme'de görüntülendi! 'Yeni tanıştık' dediler sarmaş dolaş gezdiler! Ünlü isimlerin çocukları el... Haberi Görüntüle

GELECEKTE NE GİBİ SONUÇLAR ORTAYA ÇIKAR?

Ekip çiftlerin çeşitli nedenlerden dolayı ortak özellikleri paylaştığını söyledi. Bazıları aynı bölgede büyür, kendilerine benzeyen insanlardan etkilenir veya birlikte oldukları süre uzadıkça daha da benzer hale gelir. Bu benzer özellikteki insanların bir araya gelmesi gelecekte bazı sonuçlar doğurabilir. Eğer kısa boylu insanların kısa boylu insanlardan ve uzun boylu insanların da uzun insanlardan çocuk üretme olasılığı daha yüksekse, gelecek nesilde aşırı yükseklerde yaşayan daha fazla insan olabilir.

Tutuklu fenomenlere bir yenisi daha eklendi! Dilan Polat'ın hocası olarak bilinen ünlü fenomenler gözaltına alındı! Tutuklu fenomenlere bir yenisi daha eklendi! Dilan Polat'ın hocası olarak... Haberi Görüntüle

Tutuklu fenomenlere bir yenisi daha eklendi! Dilan Polat'ın hocası olarak bilinen ünlü fenomenler gözaltına alındı! Tutuklu fenomenlere bir yenisi daha eklendi! Dilan Polat'ın hocası olarak... Haberi Görüntüle

UZMANLARA GÖRE SOSYAL ETKİLERİ OLABİLİR

Durumun sosyal etkileri de olabilir. Daha önce yapılan bazı küçük araştırmalar, Amerikalıların benzer eğitim geçmişine sahip insanlarla birlikte olma olasılığının arttığını ileri sürmüştü; bazılarına göre bu eğilim, sosyoekonomik uçurumu genişletebilecek bir teori. 

Araştırmacılar, buldukları korelasyonların oldukça mütevazı olduğu ve abartılmaması veya bir gündemi desteklemek için kötüye kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading