Yandex Metrica

Yargıtay temizlik fırçasını silahtan saydı

Yargıtay temizlik fırçasını silahtan saydı

Eskişehir'de iki komşunun kavgasında kullanılan temizlik fırçası, Yargıtay tarafından basit kasten yaralama suçunda kullanılan 'silah' olarak yorumlandı.

Yaşam

23.01.2024, 18:01

Yargıtay'ın son günlerde hayırsız evlada miras iptali ve alkotmetre yerine kan tahlili gibi tartışmalı içtihatlarına bir yenisi daha eklendi. Kurum, iki komşunun kavgasında kullanılan temizlik fırçasını silahtan saydı. 

Edinilen bilgiye göre Eskişehir'de bir kişi, balkonu sildiği pis pezi aşağı doğru çırptığından ötürü üst komşusuna sinirlendi. İki komşu tartışmaya başladı. Karşılıklı ataşmalar büyüyünce komşulardan biri, elindeki temizlik fırçasını diğerine doğru fırlattı. 

Araba yıkamada kullanılan fırça, fırlatılan kişinin kafasına çarptı ve sol kaşının üzerinden yaralanmasına neden oldu. 

Yaralanan şahıs, komşusu hakkında suç duyurusunda bulundu. 'Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralama' suçundan açılan dava Eskişehir Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. 

Mahkeme, sanığın eylemini Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'kasten yaralama' suçunu içeren 86/2 maddesi kapsamında değerlendirdi. Ancak bu sırada mağdur kişi, şikayetinden vazgeçmişti. Mahkeme bu yüzden davayı düşürdü. 

Daha sonra kararından vazgeçen mağdur, yerel mahkemenin hükmünü üst mahkemeye taşıdı. Dosya, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin önüne kadar gitti. Daire, saldırıda kullanılan temizlik fırçasını TCK'nın 6. maddesinde tanımlanan 'silah' unsurlarından sayarak, yaralamanın silahla gerçekleştirildiğine hükmetti. 

Kasten yaralama suçunda şikayet aranmaksızın ceza verilmesi gerektiğine karar veren Yargıtay, sanık hakkında cezaya hükmetmesi gerekirken davayı düşüren yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. 

'Fırça silahı' ile komşusuna saldıran kişi, yerel mahkeme tarafından yeniden yargılanacak. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading