Yandex Metrica

Sitede Ara

Tüm köylü söylentiye inanıp evlerini terk etti! Ankara'nın 'Cinli köyü' yıllara meydan okudu!

Tüm köylü söylentiye inanıp evlerini terk etti! Ankara'nın 'Cinli köyü' yıllara meydan okudu!

Cinli köy olarak nam salan Ankara'nın yaklaşık 35 kilometre uzaklığında kalan, Kayı köyü hakkında bilinmeyen gerçekler bir bir anlatıldı. Kayı Köyü'nün adının çıkmasının asıl nedeni ise bakın ne oldu.

Yaşam

10.07.2024, 17:17

Ankara'nın Sincan ilçesine bağlı Kayı köyü yıllar önce 'Cinli' diyerek terk edildi. Adını Oğuzların 24 oyundan biri olan Kayı boyundan alan köy zamanla çıkan söylentilerden dolayı köy halkı farklı yerlere göçüp gitti. 

Parayı buldu tatile koştu! Yerli DiCaprio Arda Kural denizin tadını çıkardı! O pozlarına binlerce beğeni yağdı! Parayı buldu tatile koştu! Yerli DiCaprio Arda Kural denizin tadını... Haberi Görüntüle

ÇIKAN SÖYLENTİYE TÜM KÖYLÜ İNANDI

Köydeki evler hala ayakta kalsada bazı evlerin duvarlarında Cinli köy yazıları yer alıyor. Köyde bulunan Hasan DedeTürbesi ziyaretçiler tarafından ilgi görsede köy ile ilgili söylentiler hala dolaşıyor.

Ancak emekli öğretmen Hidayet Ulaşan'ın köy hakkında söyledikleri ise geçmişe ışık tutuyor. Ulaşan, ''Bu köy Ertuğrul Gazi'nin Söğüt'e giderken bırakıp geçtiği 5 hanelik bir kabileymiş. Köyün yakınından geçen dereye lağım suları aktığı için köyde koku yaptı. Bir de kayma tehlikesi nedeniyle köy farklı bir yere taşındı. Köyün alanı dar ve kısıtlı olduğu için yeni nesil için ev yapma imkanı bulamadık”  diyerek köy hakkında bilgi verdi. 

Şemsiyeleri hazırlayın! Meteoroloji'den 16 ile sağanak uyarısı geldi! 10 Temmuz 2024 Çarşamba hava durumu Şemsiyeleri hazırlayın! Meteoroloji'den 16 ile sağanak uyarısı geldi! 10 Temmuz... Haberi Görüntüle

TÜM KÖYLÜ EVLERİNİ TERK ETTİ

Cinli köy iddialarına ilişkin ise Ahmet Demirtaş, “Burada cin falan yok. Çocukları korkutmak için çıkarılmış bir söylenti. Burada bir tek Hasan Dede Türbesi var. Köy genişleyemediği için taşındı. İnsanlar çocuklarını evlendirdi, yer olmadığı için ev yaptıramadı. Burada yetiştirme yurdu vardı, köyün büyük çoğunluğu orada çalışırdı. Yurt başka bir yere taşınınca çoğu köylü de merkeze taşındı. Kayı köyüne bilinmedik insanlar giriyor. Uyuşturucu madde kullananlar gelmeye başladı. Onun için de köydeki evlerin duvarlarına cin var diye yazı yazmışlar. Bunlar asılsız, bizim köyümüzde cin falan yok. Köyümüz Kayı Boyu'ndan gelen bir köydür” ifade etti. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Yaşam


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading