Yandex Metrica

Gençleşmenin sırrı bu diyette! 20 yaşından itibaren başlayın: Böyle beslenmek ömrü uzatıyor

Gençleşmenin sırrı bu diyette! 20 yaşından itibaren başlayın: Böyle beslenmek ömrü uzatıyor

Günümüzde dengeli ve düzenli beslenmenin zor olduğu dönemlerde uzmanlar sağlıklı beslenmeye ilişkin altın değerinde açıklamalarda bulundu. Son yıllarda Akdeniz tipi beslenmenin önemini vurgulayan uzmanlar hayatın daha zinde olacağını ve 10 yıl ömrü uzatacağı fikrini ortaya çıkardı.

Yaşam

10.07.2024, 14:21

Son yıllarda yaşanan yoğun iş stresi, düzenesiz uyku ve yanlış beslenme gibi faktörler nedeniyle bireylerin sağlıkları bozulmaya başladı. Ancak uzmanlar kişilerin sağlıklı besinleri özenle seçmeleri gerektiği, güçlü bir bağışıklık için ise yapılması gereken diyetler listelendi. 

Hande Erçel sevgilisi Hakan Sabancı ile tenis turnuvasına gitti! Şık tarzlarına binlerce beğeni yağdı! Hande Erçel sevgilisi Hakan Sabancı ile tenis turnuvasına gitti! Şık... Haberi Görüntüle

AKDENİZ TİPİ BESLENME ÖMRÜ UZATIYOR

Uzmanlara sağlıklı ve dengeli bir beslenme için Akdeni tipi beslenmenin önemini vurguladı. Sağlığı korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinlerin iyi seçilmesi gerekiyor. 

Bilimsel çalışmalarda alınan verilere göre, bol miktarda vitamin ve mineral kaynağı bakımından zengin gıdaların tüketilmesi ve vücudun hastalıklara karşı korunması için Akdeniz diyeti yapılması çağrısında bulunan uzmanlar. Bu tip diyetlerin ömrü 10 yıl uzattığını ortaya çıkardı. 

Metin Akpınar'ın kızı bombayı patlattı! Duygu Nebioğlu'ndan ağır sözler: Bedelini ödeyecek... Metin Akpınar'ın kızı bombayı patlattı! Duygu Nebioğlu'ndan ağır sözler: Bedelini... Haberi Görüntüle

KADINLAR 10 ERKEKLERDE 13 YIL DAHA UZUN YAŞIYOR

PLOS Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 20 yaşındaki bir kadının Akdeniz diyetine başlaması halinde ömrünü 10 yıldan fazzla uzatabildiği, erkeklerin ise 13 yıl daha uzatabileceği öğrenildi. 

ABD'li doktorların yaptığı araştırma sonucunda  daha az kırmızı et ve daha az işlenmiş et yememeleri gerektiği, fazla meyve ve sebze tüketimi, baklagil, kuruyemiş ile kişilerin ömrünü uzatabileceği bir model geliştirdi. 

Bu diyete 60 yaşında başlayan bir kadının ömrünü 8 yıl uzatabileceği öğrenilirken, aynı yaşta bir erkeğin diyete başlaması halinde ömrünü dokuz yıl uzatabildiği öğrenildi. 

Yapılan araştırmalarda 80 yaşındakilerin de bu diyeti uygulamaları halinde 3.5 yıl ömürlerini uzatabilecekleri ifade edildi. 

Ateş bacayı sardı! Barış Alper Yılmaz ünlü fenomen ile görüntülendi! İkilinin yakınlaşmaları dikkatlerden kaçmadı! Ateş bacayı sardı! Barış Alper Yılmaz ünlü fenomen ile görüntülendi!... Haberi Görüntüle

AKDENİZ DİYETİ ÖLÜM RİSKİNİ AZALIYOR

Beslenme uzmanı Dr. David Katz, beslenmeye lişkin "Diyet kalitesinin iyileştirilmesinin kronik hastalık ve erken ölüm riskini azaltacağı fikri uzun süredir yerleşmiştir" derken, "Daha az kronik hastalık ve erken ölümün daha fazla yaşam beklentisi anlamına gelmesi mantıklı" dedi. 

Feyyaz Şerifoğlu, ünlü spikere diz çöküp evlenme teklifi etti! Gözyaşlarını tutamayan çifte binlerce beğeni yağdı! Feyyaz Şerifoğlu, ünlü spikere diz çöküp evlenme teklifi etti! Gözyaşlarını... Haberi Görüntüle

AKDENİZ DİYETİ NEDİR?

Akdeniz tipi beslenmenin sağlıklı yaşam üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülürken, Yunanistan, Güney İtalya, Güney Fransa gibi ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Daha çok kuruyemiş, sebze, meyve, tohumlar önemlidir. Zeytin yağının da tüketimde etkili olduğu Akdeniz Tipi beslenmede olumlu etkilere sahiptir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Yaşam


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading