Yandex Metrica

Sitede Ara

Yapay zekada flaş gelişme! Öksürükten hastalığınızı bulacak

Yapay zekada flaş gelişme! Öksürükten hastalığınızı bulacak

Bilim insanları, bir kişinin öksürüğünü dinleyerek hangi hastalığa sahip olduğunu teşhis edebilmek için yapay zeka araçları kullanan bir uygulama geliştiriyorlar.

Teknoloji

23.01.2024, 17:57

Araştırmacılar, akıllı telefon uygulamalarında milyonlarca öksürüğü kaydediyor ve birinin hangi hastalığı veya rahatsızlığı olduğunu belirlemek için yapay zekayı eğitiyor.

DAHA UCUZ VE DAHA KOLAY OLABİLİR

Yapay zekanın, insanların dinleyerek tespit edemediği öksürük kalıplarını yakalayabileceğini söylüyorlar. Bilim insanlarına göre, hastaların bir yapay zeka öksürük testi yapmasını sağlamak, birinin bir doktor ofisini ziyaret etmesinden daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay olabilir. Ancak, bunlar çok yakın bir zamanda olmayacak çünkü yapay zeka halâ eğitiliyor. Diğer taraftan şirketler gizlilik ve veri endişelerini ele almak zorunda kalacak.

Bilim insanları, bir kişinin öksürüğünü dinleyerek hangi hastalığa veya rahatsızlığa sahip olduğunu teşhis edebilen bir uygulama geliştiriyorlar. Araştırmacılar, Delaware merkezli bir şirket olan Hyfe Inc tarafından geliştirilen ücretsiz bir uygulama da dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları kullanarak milyonlarca öksürüğü kaydediyor. The Wall Street Journal'a göre, kişinin semptoma neyin neden olduğunu belirlemek için yapay zekayı eğitiyorlar.

FARKLI HASTALIKLARDAN FARKLI ÖKSÜRÜK SESLERİ

Uygulamanın gelecekte bir kişinin astım, zatürree, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya hatta Kovid-19 olup olmadığını ve hastanın ne derecede ağır hasta olduğunu belirleyebileceğini umuyorlar. Öksürük, hava yollarını tahriş eden bir şey, beyne mesaj gönderen vücudun sinirlerini uyardığında oluşur. Buna karşılık beyin, akciğerlerden gelen havayı kullanarak tahriş edici maddeyi dışarı atmak için göğüs ve karın kaslarına bir sinyal gönderir. Hyfe'ın tüberküloz uzmanı ve baş sağlık görevlisi Dr. Peter Small, The Journal'a farklı hastalıkların kulağa farklı gelen öksürükleri olduğunu söyledi. Örneğin, astımı olan birinin hırıltılı nefes alırken, zatürree olan bir hastanın ciğerlerinde çatırdama sesi duyacağına dikkat çekti.

Small, yapay zekanın insanların sadece dinleyerek tespit edemediği öksürük kalıplarını yakalayabileceğini belirtti. Dahası, The Journal'a bir hasta doktora gittiğinde öksürük hakkında her şeyi tek bir ziyarette öğrenemeyeceklerini söyledi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading