Yandex Metrica

Yangına müdahale süresi 40'tan 12 dakikaya düştü

Yangına müdahale süresi 40'tan 12 dakikaya düştü

Son 18 yıldaki ağaçlandırma seferberliğiyle dünyada ilk 3 ülke arasına girmeyi başaran Türkiye, orman servetini koruma yolunda oldukça hızlandı.

Teknoloji

23.01.2024, 17:34

NASA'nın uydu verilerine göre son 20 yılda orman varlığını en çok artırmış ilk 3 ülke arasına girmeyi başaran Türkiye, yeşil servetini koruma yolunda önemli adımlar atıyor. 

2002'den 2020'ye dek 18 yılda toplamda 4,7 milyar adet fidan dikmeyi başaran ve yıllık fide üretiminde 400 milyon seviyesini tutturan Orman Genel Müdürlüğü, yangına müdahale süresini de 3 kattan fazla hızlandırdı. 

2002 yılında yangına müdahale süresi ortalama 40 dakikayı bulurken 2020'ye gelindiğinde bu süre 12 dakikaya düştü. 

Bu başarıda ormanlara sık şekilde kurulmuş gözlem istasyonları yanında ekiplerin yangına dair en ufak bir ihbarı bile değerlendirmesi etkili oldu. 

Zaman zaman terör örgütlerince sabotaj sonucu çıkarılan yangınlar bile kısa sürede söndürülürken failler çok geçmeden yakalanarak adalete teslim edildi. 

Yeşil varlığını koruma yolunda teknolojinin tüm imkanlarından faydalanan Tarım ve Orman Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde TUSAŞ tesislerinde üretilen insansız hava aracı Aksungur'u da envanterine kattı. 

Tek seferde 49 saatlik uçuşuyla havada kalma rekoru kıran Aksungur, ormanları korumak için sürekli gökyüzünde olacak. Orman ekipleri, TUSAŞ'tan gelecek yeni Aksungur için de gün sayıyor. 

Verilere göre şu anda Türkiye'nin yüzde 30'u ormanla kaplı durumda. Yangınlarda zarar gören alanlar ise hızla yeniden yeşillendiriliyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading