Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye kendi Starlink'ini kuracak! Elon Musk'a iletilen şartları açıkladı

Türkiye kendi Starlink'ini kuracak! Elon Musk'a iletilen şartları açıkladı

Alçak yörünge mikro uydu sistemi Starlink'in Türkiye'de kullanımına ilişkin Elon Musk'a bazı şartlar sunduklarını söyleyen Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, benzer bir sistemi alçak yörüngede kurmak için proje yürüttüklerini söyledi.

Teknoloji

29.03.2024, 12:29

Türkiye, alçak yörüngede kendine ait mikro uydu sistemi kurmanın hazırlığını yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türkiye'nin Starlink benzeri bir sistemi yerli olarak kurma ihtimali bulunduğunu söyledi.

Koç, "Ülkeler, kendi alçak yörüngeli sistemlerini kurmak yönünde çalışmalarına devam ediyor. Mesela Güney Kore önce lisansı verdi, sonra devlet olarak kendi alçak yörünge sistemlerini kurmak için çalışmalara başladı. Starlink şu anda tek. Biz nasıl Türksat ile yüksek yörüngede varsak alçak yörüngede de olmamız lazım. Türkiye olarak bu alana yatırım yapıp projeler geliştireceğiz" dedi.

Ali Taha Koç

İzmir Çiğli Havaalanı'nda gerçekleştirilen dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te yaptığı açıklamada Koç, Elon Musk'ın sahibi olduğu Starlink uydularının Türkiye'de kullanıma girmesi konusunda da bu şirkete gerekli şartların iletildiğini kaydetti. 

Starlink'in Türkiye'de nasıl regüle edilmesi ve hangi şartlarla Türkiye'ye giriş yapması gerektiği konusunda çalışmalarını yaptıklarını, bu çalışmalarının Starlink ekibine bildirildiğini anlatan Koç, "Dijital egemenlik kurallarımıza uyan her türlü firmaya kapımız sonuna kadar açık" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinde, Türkevi'nde Elon Musk'ı kabul ettiği görüşmeyi hatırlatan Koç, "Çok güzel bir görüşme gerçekleşti. Biz Starlink ile alakalı Türkiye'ye döndükten sonra birden fazla toplantı yaptık" dedi. 

İnstagram'da çiftleri kavgaya tutuşturacak yeni özellik! Hesap paylaşma özelliği geliyor! İnstagram'da çiftleri kavgaya tutuşturacak yeni özellik! Hesap paylaşma özelliği geliyor! Haberi Görüntüle

DİJİTAL EGEMENLİĞİN KORUNMASI LAZIM

Starlink'e açılma konusunda kurumların bazı çekinceleri olduğuna işaret eden Koç, şunları söyledi:

"Nasıl ki sınırlarımızı, topraklarımızı koruyorsak dijital egemenliğimizi de korumamız lazım. Dijital egemenliğimiz için en önemli şey de vatandaşlarımızın üretmiş oldukları dijital veriler. Bu verileri hem 4G bağlantı hem Wi-Fi bağlantısı hem de uydu bağlantılarıyla sağlıyorlar. Türkiye'nin dijital egemenlik kurallarına uyan her türlü firmaya kapımız sonuna kadar açık. 

Türkiye'de 2 tür uydu interneti sağlayıcısı var. İlki, Starlink gibi alçak yörüngede hizmet veren uydular, ikincisi ise Türksat'ın vermiş olduğu geo senkron yörüngedeki uydu interneti hizmetleri. Türksat'ın vermiş olduğu uydu internetiyle Starlink'in vermiş olduğu uydu interneti arasında teknik farklar var. Çünkü baz istasyonları veya baz istasyonu dediğimiz uyduların yeri çok farklı. Starlink'ler dünyaya çok yakın, 500 kilometredeler. Bizim uydularımız 35 bin kilometre uzaktalar. Bu yüzden bu uyduları birbirleriyle karşılaştırmak doğru değil. Teknolojileri ve altyapıları tamamen farklı."

Türkiye'de uydu üzerinden internet veren birçok firma olduğunu bildiren Koç, alçak yörüngede Starlink'in ilk firma olması sebebiyle farklı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Eylül'de Elon Musk'ı kabul etmişti.

İnstagram'da çiftleri kavgaya tutuşturacak yeni özellik! Hesap paylaşma özelliği geliyor! İnstagram'da çiftleri kavgaya tutuşturacak yeni özellik! Hesap paylaşma özelliği geliyor! Haberi Görüntüle

BAŞKA YATIRIMLAR DA GELEBİLİR 

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, karşı tarafın da teknik heyet çalışmalarını yapması gerektiğini, sürecin belli bir teknik boyutu olduğunu anlattı. Bu konuda iki tarafın da öncelikle regülasyonlar konusunda anlaşmaya varması gerektiğini ifade eden Koç, şunları kaydetti:

"Uyduların birbirine zarar vermemesi gerekiyor. Uydu iletişimde beraber çalışabilmek çok önemli. Onun için belli testler yapılacak. Sonrasında takvimi kendileri belirlerler. (Starlink) Bu tür şirketler dünyanın 92 ülkesinde oldukları için global olarak her yerde kapsama olmasını istiyorlar. Tabii bu işler devam ettikten sonra da başka yatırımlar yapmayı da düşünüyorlar."

Ali Taha Koç, Türkiye'de Tesla'nın Starlink şirketinin açıldığını ve Tesla Türkiye'nin Üst Yöneticisi'ni de (CEO) oraya atadığını bildirdi.

Tesla'nın 130 bin ve SpaceX’in 15 bin çalışanıyla çok büyük firmalar olduğunu belirten Koç, Türkiye'nin kendi alçak yörünge sistemini yerli olarak kurma ihtimali bulunduğunu söyledi.

Elon Musk, yeni Tesla fabrikasının Türkiye'ye kurulabileceğini belirtmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading