Yandex Metrica

Togg'u gördü, harekete geçti! O ülkeden elektrikli araç hamlesi

Togg'u gördü, harekete geçti! O ülkeden elektrikli araç hamlesi

Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde yerli ve milli otomobil Togg'u seri üretim bandından indirmesinin adından Suudi Arabistan harekete geçti. Riyad hükümeti ülkenin ilk ticari elektrikli otomobilinin markasının 'Ceer (Seyr)' olacağını duyurdu.

Teknoloji

08.02.2024, 09:45

Türkiye geçtiğimiz günlerde yerli ve milli otomobil Togg'u seri üretim bandından indirmişti. Mart ayında yollarda olması beklenen Togg'a bir rakip daha geldi.

SUUDİ ARABİSTAN DA ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETECEK

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman yaptığı açıklamada elektrikli araç üreteceklerini ve aracın markasının 'Ceer' olacağını açıkladı. 

SUV VE SEDAN MODELLERİ OLACAK

Hem Suudi Arabistan'da hem de Orta Doğu'da satışı yapılacak olan 'Ceer'in Suv ve Sedan modellerinin olacağı aktarıldı. Öte yandan Veliaht Bin Selman, yaptığı açıklamada Ceer markasının bir otomobilden ziyade Suudi Arabistan'da ulusal sanayi sistemini geliştirme startejisini destekleyen bir adım olacağını söyledi. 

30 BİN DOĞRUDAN VE DOLAYLI İSTİHDAM FIRSATI AMAÇLANIYOR

Ceer markasının ulusal ekonomiyi destekleyecek 562 milyon riyal (150 milyon dolar) yabancı yatırımcıyı çekmeyi hedeflediği kaydedildi. 

Ceer şirketinin 2034 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılaya doğrudan 30 milyar riyal katkı sunması, 30 bin doğrudan ve dolaylı istihdam fırsatı amaçlanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading