Yandex Metrica

Mars'ta insanı hayrete düşüren keşif! Tam 94 dakika sürdü! 5 kat daha büyük

Mars'ta insanı hayrete düşüren keşif! Tam 94 dakika sürdü! 5 kat daha büyük

Mars'ta görev yapan InSight probu tarafından kaydedilen sismograf verilere göre bugüne kadar kayıtlara geçen en büyük Mars depremleri tespit edildi. Söz konusu deprem, öncekilerden 5 kat daha büyüktü ve tam 94 dakika sürdü.

Teknoloji

23.01.2024, 19:11

Mars’ta topografi araştırmaları, 2019 yılından bu yana kaydedilen Mars depremlerinin incelenmesiyle devam ediyor. InSight uzay aracında bulunan sismograf aracılığıyla kaydedilen deprem verileri, son olarak Mars’ta bugüne kadar tespit edilen en büyük iki depremi belirlememize yardımcı oldu.

Bu tuşlar bilgisayar kullanmayı kolaylaştırıyor! İşte hiç bilinmeyen 5 kısayol Bu tuşlar bilgisayar kullanmayı kolaylaştırıyor! İşte hiç bilinmeyen 5 kısayol Haberi Görüntüle

ÖNCEKİ DEPREMLERDEN 5 KAT DAHA BÜYÜK

Webtekno'nun haberine göre, S0976a ve S1000a olarak isimlendirilen depremler, sırasıyla 25 Ağustos 2021 tarihinde 4,2 büyüklüğünde ve bundan 24 gün sonra 4,1 büyüklüğünde gerçekleşti. Söz konusu depremler, Mars’ta kayıt altına alınan en büyük depremler oldu. Depremlerin Mars’ta ölçülen tüm depremlerden 5 kat daha büyük olduğu açıklandı.

Depremler, ‘Gölge bölge’ olarak adlandırılan, InSight’ın konumuna göre gezegenin diğer yarısında bulunan bölgede gerçekleşti. Depremlerin bu kadar uzak bir bölgeden bile kayıt altına alınması, depremlerin büyüklüğünü kanıtlayan ana etmen oldu.

94 DAKİKA SÜRDÜ

S1000a depremi, diğer depremlerden farklı olan bir başka özelliğe de sahipti. InSight verilerine göre deprem, tam 94 dakika sürdü. Depremin yüzeye yakın bölgede gerçekleştiği düşünülürken, tam konumuysa belirlenemedi. S0976a depremininse daha önce de depremlerin tespit edildiği Valles Marineris kanyon ağında gerçekleştiği belirlendi. Depremlerin incelendiği araştırma, geçtiğimiz gün GeoSienceWorld’de ve NASA’nın internet sitesinde yayımlandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading