Yandex Metrica

Facebook ve Twitter'dan büyük hata

Facebook ve Twitter'dan büyük hata

Facebook ve Twitter, kullanıcıların özgürce paylaşım hakkına müdahale ederek sınavı geçemedi. Tepkiler karşısında açıklama yapan şirketler algoritmaları suçladı.

Teknoloji

23.01.2024, 17:31

İsrail'in son ateşkesten önce günler süren Filistin saldırıları devam ederken tüm dünya gelişmeleri sosyal medya üzerinden takip etti. Fakat bu süreçte hem Facebook hem de Twitter büyük bir hataya düştü. Çünkü sosyal medya devleri, Filistin'e destek veren milyonlarca paylaşımı ve hesabı engelledi ya da kısıtladı.

Washington Post'ta yer alan habere göre dünyanın çeşitli yerlerinden birçok aktivist, söz konusu şirketleri küresel bir sorunun özgürce izlemelenmesi konusunda, çok kritik bir testi geçememekle suçladılar.

YAPAY ZEKANIN ARKASINA SIĞINDILAR

Şirketler, hataları yapay zeka yazılımındaki aksaklıklara bağladı. Twitter, hızlı paylaşılan tweet'lerin yapay zeka algoritmalarında yanlışlıkla spam olarak tanımladığını ve bu yüzden yüzlerce hesabın geçici olarak kilitlenmesine ya da arandığında tweet'lerin görünmemesine neden olduğunu söyledi. Aynı şekilde, Facebook'a ait Instagram da, paylaşımların ve etiketlerin yazılımsal hata sebebiyle yanlış algılandığını öne sürdü.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading