Yandex Metrica

Dünyaca ünlü banka korkutan gerçeği açıkladı! ChatGPT herkesi işsiz bırakacak: Tam 300 milyon işi yapabiliyor

Dünyaca ünlü banka korkutan gerçeği açıkladı! ChatGPT herkesi işsiz bırakacak: Tam 300 milyon işi yapabiliyor

CHatGPT 300 milyon işi insanlar olmaksızın yapabilecek. Goldman Sachs ekonomistleri ChatGPT'nin avukatlar, gazeteciler ve memurları işinden edeceğini öngörüyor.

Teknoloji

15.02.2024, 14:54

Yapay zeka teknolojinin son dönemde en çok ses getiren ürünlerinden ChatGPT ve benzeri platformlar ile dünya genelinde 30 milyon işin insanlara ihtiyaç olmaksızın yapılabileceği öngörülüyor. Goldman Sachs ekonomistleri, bu durumun özellikle de avukatlar, gazeteciler ve memurlar gibi beyaz yakalı çalışanlar için daha riskli olduğunu belirtti.

GELİŞMİŞ EKONOMİLERDE DERİNDEN HİSSEDİLECEK

Küresel olarak işlerin yüzde 18'inin bilgisayarlaştırılabileceğini öne süren Goldman Sachs ekonomistlerinin hazırladığı raporda bunun gelişmiş ekonomilerde daha derinden hissedileceği belirtildi.

EN ÇOK O KİŞİLER ETKİLENECEK

İdari çalışanlar ve avukatların bu teknoloijinin getirdiği durumdan daha fazla etkileneceği, inşaat ve onarım gibi fiziksel olarak zorunlu veya açık havada yapılan mesleklerdeki işlerin ise daha az etkileneceği belirtildi. 

İŞ KAYIPLARINA YOL AÇABİLİR

Raporda, özellikle ABD ve Avrupa'da mevcut işçilerin yaklaşık üçte ikisinin  "bir dereceye kadar yapay zeka otomasyonuna maruz kalacağı" ve tüm işlerin dörtte birinin tamamen yapay zeka tarafından yapılabileceğini tahmin eden Goldman Sachs ekonomistleri, üretken yapay zekanın işgücü piyasasında önemli bir değişikliğe neden olabileceğine dikkat çekti.

Öte yandan, ChatGPT gibi yapay zeka platformlarının iş kayıplarına da yol açacağı belirtilirken tarihteki örnekler göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede istihdam artışı yaratabileceği vurgulandı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading