Yandex Metrica

Sitede Ara

Dayatma Türkiye'yi kapsamıyor

Dayatma Türkiye'yi kapsamıyor

Rekabet Kurumu'na bildirimde bulunan WhatsApp, Türkiye'ye 'veri işleme onayı' dayatmayacak

Teknoloji

23.01.2024, 21:56

Anlık mesajlaşma programı WhatsApp, büyük tepki çeken sözleşme dayatmasında geri adım attı. Kullanıcı bilgilerinin işlenerek 'veri hırsızlığı' için onay dayatmasında bulunan WhatsApp, sözkonusu güncellemenin Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceğini bildirdi.

Yeni Şafak'ın iddiasına göre Rekabet Kurumu'nun başlattığı soruşturma kapsamında savunması alınan WhatsApp temsilcileri, güncellemenin Türkiye'de uygulanmayacağını öne sürdü. Bu nedenle WhatsApp'a bu aşamada herhangi bir yaptırım uygulanmayacak.

Mevcut bilgilere göre WhatsApp'ın tepki çeken gizlilik sözleşmesi Türkiye'yi kapsamayacak. Türkiye'deki kullanıcılar, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacak ve WhatsApp'ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edecek.

Sosyal medya platformu Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp'ın tepki çeken gizlilik sözleşmesinin imzalanması için uzattığı süre 15 Mayıs'ta sona erdi. Şirket, sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların hesaplarında kısıtlamaya gideceğini açıklarken, Rekabet Kurulu ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin istisna tutulduğu gizlilik sözleşmesi nedeniyle ocak ayında soruşturma başlatmıştı. Bu kapsamda şirketten bilgi ve belge talep edilmiş, WhatsApp yetkilileri de gerekli belgeleri Rekabet Kurumu'na göndermişti. Kurum yetkilileri konuya ilişkin şöyle bilgi verdi:  

"WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye'de yürürlüğe girmeyeceği ve tüm kullanıcıların WhatsApp'ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye'deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır. Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp'ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye'yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla birlikte WhatsApp'ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye'deki kullanıcıları bilgilendirmesinin faydalı olacağını tahmin ediyoruz."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading