banner2

Ve Tokyo 2020 başladı! İlk kez seyircisiz

Dünyanın en büyük spor şöleni salgının gölgesinde, görkemli bir törenle başladı. Geçen yıl Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları, bu yıl seyircisiz düzenleniyor. Türkiye oyunlara toplam 108 sporcuyla katılıyor.

Spor 23.07.2021, 15:54 23.07.2021, 17:12
Abone ol

Dünyanın en büyük spor organizasyonu 32. Yaz Olimpiyat Oyunları başladı. 

Japonya'nın başkenti Tokyo'da gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları Oyunları'nın resmi açılışı Japonya Ulusal Stadı'ndaki törenle yapıldı. Geçtiğimiz yıl koronavirüs saldırını nedeniyle 1 yıl ertelenen olimpiyatların bu yılki sloganı "Discover Tomorrow - Yarını Keşfet". 

8 Ağustos'taki kapanış törenine kadar sporcular, birçok branşta büyük bir mücadelenin içinde olacak. 206 ülke adına 11 binden fazla sporcu madalya için ter dökecek.

TÜRKİYE'DEN 108 SPORCU KATILIYOR

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi 50'si kadın, 58'i erkek toplam 108 sporcu 18 branşta temsil edecek. Oyunlara atletizmde 25 sporcuyla katılacak Türkiye, yüzmede 11, güreşte 9, yelkende 8, karatede 7, boks ve judoda altışar, tekvando ile artistik cimnastikte beşer, atıcılıkta 4, bisiklet, halter ve okçulukta 2, badminton, eskrim, kürek ve modern pentatlonda ise birer sporcuyla başarı kovalayacak.

1996'DAN SONRA BİR İLK

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde  Türk bayrağını, milli yüzücüler Merve Tuncel ile Berke Saka'nın taşıdı. Önceki olimpiyatlarda 1 kişi tarafından taşınan bayrak, bu yıl cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak için birer erkek ve kadın sporcuya emanet edildi.

Olimpiyatlarda Türk bayrağını 1996'da Derya Büyükuncu'dan sonra ilk kez Yüzme Federasyonu'ndan iki genç sporcu taşımış oldu.

BAKAN'DAN DESTEK MESAJI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları açılış törenini yerinden takip etti. Bakan Kasapoğlu, sosyal medya hesabından  "Açılış Töreni’nde milli sporcularımızın yanındayız!" paylaşımında bulundu.

OLİMPİYATLAR İLK KEZ SEYİRCİSİZ

Geçen yıl yapılması gereken Tokyo 2020, koronavirüs salgını nedeniyle yapılamamıştı. 2021 yılında yapılması kararlaştırılan Olimpiyat Oyunları ilk kez seyircisiz yapılacak. Müsabakalar sırasında geçmiş olimpiyat oyunlarına ait ses efektleri kullanılacak.

4 BRANŞTA İLK KEZ YARIŞACAKLAR

Tokyo 2020'de sporcular 4 branşta ilk kez madalya mücadelesi verecek. Sportif tırmanış, karate, kaykay ve dalga sörfü Tokyo 2020 programında ilk kez yer alacak. 

2020'NİN MASKOTU 'GELECEK' VE 'SONSUZLUK' 

Oyunların maskotunun ismi, Japonca'da "Gelecek" anlamına gelen "Mirai" ve "Sonsuzluk" anlamına gelen "Towa" kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluştu. "Miraitowa" olarak belirlenen isim, tüm insanlığın kalbinde bulunan geleceğe karşı duyulan sonsuz umudu temsil ediyor.

NEREDEN İZLENECEK?

Sporseverler, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nı Trt Spor ve Trt Spor Yıldız ile Eurosport 1, Eurosport 2'den izleyebilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!