banner2

UEFA'dan büyük değişiklik: Şampiyonlar Ligi gidiyor Süper Lig geliyor

Sadece Avrupa futbolunun değil dünya futbolunun da en prestijli organizasyonlarından olan UEFA Şampiyonlar Ligi ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. UEFA'nın her biri 18 kulüpten oluşan 3 farklı bir lig başlatmayı düşündüğü ifade edildi.

Spor 02.10.2023, 21:46 02.10.2023, 22:01
Abone ol
UEFA'dan büyük değişiklik: Şampiyonlar Ligi gidiyor Süper Lig geliyor

İspanyol basını Avrupa futbolunda yıllardır en prestijli organizasyonlardan biri olarak kabul edilen UEFA Şampiyonlar Ligi'nin tarihe karışmak üzere olduğunu duyurdu. UEFA, birçok Avrupa kulübünün katılımıyla gerçekleştirilen turnuva için flaş bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

İki yıl önce Real Madrid Başkanı Florentino Perez'in sunduğu ancak kabul görmeyen Avrupa Süper Lig fikrini UEFA'nın biraz daha değiştirerek gündeme alacağı öne sürüldü.

BİR SONRAKİ TOPLANTIDA ELE ALINACAK

Marca'nın haberine göre UEFA ve Avrupa Kulüpler Birliği, 2027'den itibaren her biri 18 kulüpten oluşan 3 farklı bir lig başlatmayı planlıyor. Yeni formatın bir sonraki UEFA İcra Komitesi toplantısında ele alınacağı belirtildi.

FORMAT NASIL OACAK?

Haberin devamında ise 3 farklı lig olacağı ve bu liglerin isimlerinin sırasıyla; Süper Lig, Avrupa Ligi ve Adaylar Ligi olacağı her ligde ise 18 takımın yer alıp toplamda 34 maç yapacağı aktarıldı. Süper Lig'de sezonu lider bitiren takımın da doğrudan şampiyon olacağı da ifade edildi.

Süper Lig'den 2 takım düşeceği, Avrupa Ligi'nden 2 takım yükseleceği ve Avrupa Ligi'nden 4 takımın düşüp, Adaylar Ligi'nden 4 takım yükseleceği de haberin detaylarında yer aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!