'Tour of Türkiye' için geri sayım başladı! Milyonların gözü burada olacak

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası etaplı bisiklet yarışı olma özelliğini taşıyan tur kapsamında bisikletçiler, 1915 Çanakkale Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nden geçerek 3 kez kıta değiştirecek.

Spor 09.04.2022, 11:58
'Tour of Türkiye' için geri sayım başladı! Milyonların gözü burada olacak

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenecek 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Türkiye) yarın başlayacak.

'TARİHE DOĞAYA SAYGI'

İlki 1963 yılında "Marmara Turu" olarak düzenlenen ve ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanan organizasyon, 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alındı.

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası etaplı bisiklet yarışı olma özelliğini taşıyan tur, bu yıl UCI ProSeries kategorisinde "Tarihe, doğaya saygı" sloganıyla gerçekleştirilecek.

Yarın koşulacak Bodrum-Kuşadası etabıyla başlayacak yarışta sporcular, 8 etapta toplam bin 303 kilometre pedal çevirecek. Organizasyon, 17 Nisan Pazar günü geçilecek İstanbul-İstanbul etabıyla sona erecek.

34 ÜLKEDEN 175 SPORCU YARIŞACAK

14 ülkeden 25 takımın katılacağı turda 34 farklı ülkeden toplam 175 sporcu yarışacak.

Tour of Türkiye'de geçen yıl 3 olan WorldTour takım sayısı bu yıl 6'ya yükselirken, 12 pro takım ve 7 kıta takımı mücadele edecek.

Organizasyonda kıta takımı kategorisinde Türkiye'den Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Spor Toto da yer alacak.

3 KEZ KITA DEĞİŞTİRECEKLER

Tur kapsamında bisikletçiler, 3 kez kıta değiştirecek.

Yarışta ilk kıta geçişi 6. günde Edremit-Eceabat etabında gerçekleşecek. Asya kıtasında Balıkesir'in Edremit ilçesinde başlayacak 6. etap, 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçerek Çanakkale'nin Eceabat'ta 57. Alay Şehitliği'nde sona erecek.

Diğer 2 kıta geçişi ise son gün koşulacak İstanbul-İstanbul etabında olacak. Atatürk Kültür Merkezi önünden başlayacak yarışta, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden Anadolu'ya geçecek sporcular, Avrasya Tüneli'nden yeniden Avrupa'ya dönecek.

İTALYA BİSİKLET TURU ÖNCESİ SON BÜYÜK SINAV

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, İtalya Bisiklet Turu (Giro d'Italia) öncesinde son büyük sınav olarak dikkati çekiyor.

Bisiklet sporunun en prestijli organizasyonlarından olan İtalya Bisiklet Turu, bu yıl 6-29 Mayıs'ta yapılacak. Tour of Türkiye, Giro d'Italia öncesinde takımların form durumunu ölçme açısından en önemli yarış olarak görülüyor.

YARIŞ DÜNYADA YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

Yarış, TRT Spor Yıldız ve Eurosport’tan canlı yayımlanacak.

Yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayımlanacak özel içeriklerle birlikte en uzak coğrafyalarda bile çok yakından takip edilecek.

Türkiye'nin en önemli spor tanıtım güçlerinden biri olacak 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, böylece 8 gün boyunca dünya bisikletinin gündeminde en üst sıralarda yer alacak. Organizasyonun 5 kıtada yaklaşık 700 milyon haneye ulaşması bekleniyor.

KUPA NFT FORMATINDA VERİLECEK

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası etaplı bisiklet yarışı olan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda şampiyonluk kupası NFT formatında verilecek.

Turun sonunda dünya bisiklet camiasında bir ilke imza atacak ve şampiyonluk ödülleri, NFT (Non-Fungible Token/ Takas Edilemez/Benzersiz Jeton) formatında takdim edilecek.

NFT'ler etap, mayo ve kupa olmak üzere 3 farklı tipte hazırlanacak ve özel bir pazaryerinde sınırlı sayıda satışa çıkarılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!