banner2

TFF korsan yayına erişim engeli getiriyor!

İnternet üzerinden bedava maç izleme dönemi sona eriyor. TFF Başkanının kararıyla korsan yayınlara erişim engeli getirilebilecek.

Spor 19.11.2021, 01:17
Abone ol
TFF korsan yayına erişim engeli getiriyor!

Yurt içi ve yurt dışındaki futbol maçlarını internet üzerinden korsan yayınlayan internet sitelerine erişim engeli cezası geliyor. Yayın hakkı bulunmadığı halde futbol maçlarını ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle internet üzerinden izleyicilere sunan uygulama ve sitelerini takip etmek için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde yeni birimler kurulacak.

ERİŞİM ENGELİNE KARAR VERME KONUSUNDA YETKİLİ TFF BAŞKANI OLACAK

TBMM'ye sunulan yeni torba yasa teklifinde yer alan maddeye göre, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki futbol maçlarına ilişkin yayınları internet üzerinde hukuka aykırı olarak kullanıma sunan internet sitelerinin internet trafiği bant genişliği yüzde 90 oranına kadar daraltılacak veya bu sitelerin korsan yayınına erişim engeli getirilecek. Teknik olarak korsan yayına erişim engeli yapılamaması halinde internet sitesinin tümüne yönelik erişim engeli uygulanacak. Bant daraltma veya erişim engeline karar verme konusunda TFF Başkanı yetkili olacak.

TFF BÜNYESİNDE İDARİ BİRİM KURULACAK

TFF Başkanının korsan maç yayını yaptığını tespit edip erişim engeli ya da bant daraltma istediği internet sitesine ilişkin kararı Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilecek. Bu karara karşı bir hafta içerisinde sulh ceza hakimliğine itiraz edilebilecek. Erişimin engellenmesiyle ilgili iş ve işlemleri yapmak üzere TFF bünyesinde idari birim kurulacak. Başkan geniş yetkisini idari birimde görev alacak kişilere devredebilecek.

YAYIN HAKKINA İLİŞKİN SÖZLEŞMENİN İBRAZ EDİLMESİ İSTENECEK

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, yayın hakkı sahibinin talebi üzerine yine TFF Başkanı kararıyla bant daraltma ve yayın durdurmaya gidilebilecek. TFF, yurt dışından gelen bu tür başvurularda, yayın hakkına ilişkin sözleşmenin ibraz edilmesini isteyecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!