banner2

Süper Lig yayın ihalesinde karar veriliyor! Digiturk geri çekildi, son 2 firmanın cevabı bekleniyor

Son dakika haberleri... Yayın ihalesinde Saran Holding ve beIN Medya Group arasında kararsız kalan TFF, nihai kararını bugün resmi olarak duyuracak.

Spor 07.03.2022, 18:12 07.03.2022, 18:13
Abone ol
Süper Lig yayın ihalesinde karar veriliyor! Digiturk geri çekildi, son 2 firmanın cevabı bekleniyor

Süper Lig yayın ihalesi krizi bugün sona eriyor.

Geçen hafta Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarını yayınlamak için tekliflerini ileten TRT, Saran Group ve beIN Medya'ya 1 hafta daha süre tanıdıklarını bildiren TFF, Digiturk'a verilen süreyi sona erdirdi.

Saran Group ve TRT’den cevap bekleniyor.

TRT, SARAN VE BEIN YARIŞIYOR

Yayın ihalesi için 15 farklı firmadan teklif alan TFF, son olarak en yüksek tekliflerini ileten TRT, Saran Group ve beINS SPORTS'a önerilen ücretlerin artmasını istedi.

Beş yıllık bir süre için en yüksek teklif yıllık 2 milyar TL oldu. Yaklaşık 146 milyon Dolar'a tekabul eden bu rakam yüzde 10 oranında artabilecek. İlk teklif yıllık 2 milyar 500 milyon TL olacaktı; ancak daha sonra bu rakam 2 milyar TL'ye düşürüldü. Yayın ihalesi için verilen ikinci teklif ise 5 yıl için 500 milyon Dolar oldu. İkinci teklifte gelir paylaşımı da önerildi. Kuruluşlar hafta sonuna kadar yeni tekliflerini TFF'ye iletti.

BEINSPORTS'TAN TFF'YE TEPKİ

Geçen hafta yayın ihalesine yönelik çıkan tartışmalara cevap veren beIN Medya, TFF'ye tepki göstererek açıklama yayınlamıştı:

"Kamuoyunun da çok iyi bildiği üzere Digiturk olarak, her paket için istisnasız en yüksek teklifi veren yayıncı olduk. Öyle ki bazı paketlerde tek teklif veren yayıncı olarak, kulüplere garanti gelir taahhüt eden tekliflerimiz, ikinci sıradaki tekliflerin iki katıydı. İhale sürecinde kamuoyunun önünde yapılan bazı açıklamaların aksine, Türk futboluna her zaman değer verdik, tüm taraflara saygı gösterdik ve iyi niyetle yaklaştık.

Tüm bunların yanı sıra, yirmi yılı aşkın süredir Türkiye’de Spor yayıncılığı yapan Digiturk’ün teklifi, operasyonel açıdan kanıtlanmış gerçeklere dayanıyor.

TFF’nin kapalı zarf usulüyle iletilen teklifleri kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte, biz de ticari çıkarlarımıza ve üyelerimizin menfaatlerine uygun hareket edeceğimizi belirtmek isteriz."

2016'DA REKOR KIRILMIŞTI

21 Kasım 2016'daki ihale ise 10 dakika sürdü. Şartname alan 3 firma ihaleye katılmadı. 2017-18 sezonundan itibaren beş sezon boyunca Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının sahibi 500 milyon dolar + 90 milyon dolar KDV ile mevcut yayıncı Digitürk oldu. TFF'nin yüzde 12 olan payını yüzde 4'e düşürmesiyle birlikte Süper Lig takımlarının geliri artırıldı.

O gün yapılan ihalenin ardından 500 milyon dolara yayın hakları satılan Süper Lig'in değeri 21 yılda 12,5 kat artmıştı. Digiturk'ün 5 yıl sonunda kasasından KDV dahil toplamda yaklaşık 3 milyar dolar çıkacak, kulüplerin kasası dolacaktı. Kulüpler gelirlerinin ise en az yüzde 30 artması bekleniyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!