Süper Lig yayın ihalesi sonuçlandı! Yeni sezon maçlarının yayınlanacağı kanal belli oldu

Son dakika haberleri... Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2022-2023 futbol sezonu ve devam eden sezonlara ilişkin yayın ihalesini iptal edildiğini ve mevcut yayıncı Digiturk beIN MEDIA GROUP ile 2 yıllık uzatma sözleşmesi yapılmasına oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.

Spor 23.06.2022, 23:39 23.06.2022, 23:43
Abone ol
Süper Lig yayın ihalesi sonuçlandı! Yeni sezon maçlarının yayınlanacağı kanal belli oldu

2022-2023 Süper Lig ve TFF 1.Lig sezonunun yayınlanacağı kanal belli oldu.

Yaklaşık 8 aydır süren görüşmelerin ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği, mevcut yayıncı kuruluş beIN Sports ile 2 yıllık anlaşma sağladı.

Kulüpler Birliği,  1 yıllık anlaşma istese de yayıncı kuruluş 2 yıllık anlaşmanın olmasına karar verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu, beIN SPORTS'la 2 yıllık yeni sözleşme imzalandığını açıkladı

TFF'den yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda; 2022-2023 futbol sezonu ve devam eden sezonlara ilişkin olarak, TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Haklarının Devrine ilişkin düzenlenen Yayın İhalesi ile ilgili bir değerlendirmede bulunmuştur.

Yönetim Kurulu; daha önce oluşturulan 9 kişilik Yayın İhale Komisyonu’ndan 7 üyenin ayrılmış olması nedeniyle Komisyonun işlevini yapamaması, İstekli’lerin ihale şartnamesindeki şart ve koşullara uygun teklif vermemesi, bazı paketlere şartnameye uygun verilen tekliflerin toplamının hedeflenen fiyatın çok uzağında kalması ve yayın sektöründeki koşullar nedeniyle, 2022-2023 futbol sezonu ve devam eden sezonlara ilişkin yayın ihalesini iptal etmeye oy birliği ile karar vermiştir. Yukarıdaki koşullara ilave olarak, transfer sezonunun açılması ve Kulüplerimizin transfer döneminde sağlıklı bir planlama yapabilmesi, liglerin başlamasına çok az bir süre kalması nedeniyle yeniden bir ihale düzenlenmesinin de mümkün olmadığı göz önünde bulundurularak, mevcut yayıncı Digiturk beIN MEDIA GROUP ile 2 yıllık uzatma sözleşmesi yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

TFF'nin yeni başkanı seçilen Mehmet Büyükekşi, "Kulüplerin merakla beklediği 3 temel konuyla ilgili adımlar atmalıyız.: Yayın ihalesi, harcama limiti ve yabancı sayısı... Yayın ihalesinde bir uzatma yoluna gitmek zorunda kaldık. Yeni bir formül için zamanımız yok. Fakat 1 sene sonrası için şimdiden, hemen çalışmalara başlamak zorundayız. Bu sefer son dakikaya bırakmamak için inşallah daha hızlı çalışarak bu konuda daha farklı çözümler üretmek için yola çıkacağız" ifadelerini kullandı.

YAYIN İHALESİNDE AÇIKLANAN RAKAM BELLİ OLDU

İhaleyi kazanan yayıncı kuruluş beIN Sports bu yıl 2 milyar 50 milyon TL ödeme yapacak, önümüzdeki yıl ise enflasyon artışı kadar ücrette artış olacak. Öngörülen artış ise yüzde 50 olarak konuşuldu.

Döviz kurunda yaşanan hareketlilikten dolayı Süper Lig ekipleri zarar ettiklerini açıklamıştı.

O dönem TFF başkanı olarak görev yapan Nihat Özdemir, yaşanan kriz sonrası çok yorulduğunu belirterek istifa etmişti.

Öte yandan bu sezon Süper Lig'in isim sponsoru olan Spor Toto ile önümüzdeki yıl için de anlaşmasını sürdürecek. Spor Toto, isim sponsorluğu için 500 milyon TL ödeme yapacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!