banner2

Spor yasası hazır! Başkanlar borçtan sorumlu oluyor hapis cezası geliyor

AK Parti'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Spor Yasası Teklifi hazır. 2’si geçici olmak üzere 62 maddeden oluşan teklifin Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Yasa onaylanırsa bundan sonra kulüpler şirketleşecek ve başkanlar borçlardan sorumlu tutulacak.

Spor 24.03.2022, 14:11 24.03.2022, 14:18
Abone ol
Spor yasası hazır! Başkanlar borçtan sorumlu oluyor hapis cezası geliyor

Türkiye'de sporun kanayan yarası haline gelen ve başkanların kulüpleri borç batağına sürükledikten sonra faturayı yeni gelecek olan başkan devretme dönemi sona eriyor. Sporda büyük değişim için adımlar atılmaya başlandı. Spor kulüplerini statüsü değiştirilmesini öneren, kulüpleri dernek olmaktan çıkartıp Anonim Şirket haline dönüştüren Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifini bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sevk ediyoruz. Kulüpleri borç yükünden kurtarmak ve uluslararası başarıları yakalamaya adım atmak, spor kulüplerinin daha şeffaf bir bütçeyle yönetilebilir olması için çalışmalarımızı hızlandırdık.'' dedi.

KULÜBÜN FAZLA BORÇLANMASINA İZİN VERİLMEYECEK

Teklifle spor kulüpleri dernek statüsünden ayrı bir tüzel kişilik oluşturabilecek. Kulüp yöneticilerine de mali sorumluluk getirilecek. Kulüplerin gelirinden fazla borçlanmasına izin verilmeyecek. Eğer borçlanma olursa, doğrudan kulüp yönetimi ve başkan bundan sorumlu olacak. Bundan önceki borçlanma için de geçici maddelerle düzenlemeye gidilecek.

'KAYIT DIŞI' ÖNLEMİ

Teklifle, kayıt dışılığı önlemek adına da önemli bir adım atılacak. Spor kulüplerinin yaptığı 8 bin 500 liranın üzerindeki her işlem, banka, PTT veya finans kuruluşları üzerinden yapılacak. Kanun teklifiyle birlikte spor kulüplerinin şirketleşmesinin de hukuki altyapısı oluşturulacak. Buna göre, spor faaliyetine, müsabakalara katılmak isteyen kişiler artık spor anonim şirketi kurabilecek.  Ancak bazı üst liglerde yer alabilmek için spor anonim şirketi olma şartı ve en az 1 milyon lira asgari sermaye zorunluluğu olacak.

MENAJERLİK SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Düzenleme ile menajerlik sistemi de değişiyor. Menajerlik ücretine üst sınır getiriliyor. Futbolcu ile menajer arasında sözleşme süreleri de en fazla 2 veya 3 yıl olacak. Ayrıca bu sözleşmeler noterde yapılacak.

İŞTE 62 MADDELİK TEKLİFTEN ÖNE ÇIKANLAR ŞU ŞEKİLDE

Sadece futbol değil: Yalnızca futbol değil, basketboldan hentbola kadar bütün spor branşlarını kapsıyor.

A.Ş. olacaklar: Spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkıp anonim şirkete dönüşebilecek. Ayrıca birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş oluşturabilecek.

Yönetici borçtan sorumlu: Kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarındna sorumlu tutulacak. Bunun için ağır yaptırımlar ve hapis cezası gündemde.

Menajerler: Futbolcuların tüm anlaşmaları şeffaf olacak. Menajer, oyuncularla maksümum 2 yıl sözleşme yapabilecek. Komisyonu %3-5 arasında olacak. Sözleşmeler noter huzurunda gerçekleşecek.

Yeni federasyon geliyor: Bağımlı ve vağımsız spor federasyonu ayrımı kaldırılarak "Spor Federasyonu" şeklinde yapılandırılacak. Federasyonlar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulacak.

Yönetimde milli sporcu olacak: Federasyonların yönetim kurulunda en az 2 milli sporcu yer alacak.

Denetim bakanlıkta: Spor federasyonlarının her türlü (kuruluş kanunu bulunanlar hariç) harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek. Federasyon başkanları en fazla 3 dönem bu görevi yapabilecek.

Denk bütçe: Anonim şirket gini örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek. Denk bütçe uygulanacak. Takımlar geliri kadar borçlanabilecek.

Şeffaf dönem: Kulüpler belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yaparak şeffaflaşacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!