Savaşa destek verdi bedeli ağır oldu! Rus sporcuya bir yıl men cezası

Uluslararası Cimnastik Federasyonu, "savaş yanlısı sembol" nedeniyle hakkında soruşturma açtığı Rus Ivan Kuliak'a spordan bir yıl men cezası verdi.

Spor 18.05.2022, 11:05 18.05.2022, 11:55
Abone ol
Savaşa destek verdi bedeli ağır oldu! Rus sporcuya bir yıl men cezası

Katar'da Mart ayında yapılan yarışmada dereceye giren Rus jimnastikçi Kuliak podyuma, "Z" işaretli mayo ile çıktı. 20 yaşındaki paralel bar sporcusu ile aynı yarışmada altın madalyayı ise Ukraynalı sporcu Illia Kovtun aldı. Uluslararası Jimnastik Federasyonu, Kuliak'ın "şoke edici davranışı" ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

FIG'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, mart ayında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda, üzerinde savaş sembolü kabul edilen "Z" işaretli mayosuyla podyuma çıkan 20 yaşındaki sporcu için açılan disiplin soruşturmasının tamamlandığı belirtildi.

RUS SPORCUYA BİR YIL MEN CEZASI

Savaşa destek verdiği gerekçesiyle Ivan Kuliak'a bir yıl boyunca spordan men cezası verildi. FIG, Rus sporcunun Katar'daki turnuvanın paralel bar finalinde kazandığı bronz madalya ve para ödüllerini iade etme cezaları almasını da kararlaştırdı.

''Z'' HARFİ NE ANLAMA GELİYOR?

Ivan Kuliak'ın, 21 gün içinde cezaya itiraz etme hakkı bulunuyor. Rus askeri araçları üzerinde de yer alan "Z" harfi, Ukrayna'daki savaşın sembolü olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!