banner2

Şampiyonluğun sırrını açıkladı

Beşiktaş forması altında üçüncü lig şampiyonluğunu kazanan Oğuzhan Özyakup, şampiyonluğun sırrını aile ortamına bağladı. Tecrübeli orta saha oyuncusu, kendilerine çok fazla şans verilmediğini ama takımdaki sevgi ve aile ortamının güçlü olmasıyla hedeflerine ulaştıklarını açıkladı.

Spor 23.05.2021, 14:27 23.05.2021, 14:42
Abone ol
Şampiyonluğun sırrını açıkladı

Beşiktaş'ın 29 yaşındaki futbolcusu Oğuzhan Özyakup, şampiyonluğun ardından çarpıcı açıklamalar yaptı. 

Parayla saadet olmadığını açıklayan tecrübeli oyuncu, "Lig'in ilk haftalarında çoğu insan bize inanmıyordu. Aramızda konuşuyorduk. Gerçekten böyle bir ortama şampiyonluk yakışırdı. Önceki yıllarda İki sene üst üste şampiyon oldum. O şampiyonluklardan sonra çok daha büyük isimler geldi. Bana göre kalite olarak daha iyi kadromuz oldu. Birbirine sevgi saygı bu seviyede olmayınca şampiyonluk gelmiyor. Parayla saadet olmuyor. İlk şampiyon olduğumuz 2015-2016 sezonunda da bütçemiz büyük değildi. Bu sene gibiydi." ifadelerini kullandı.

Şampiyonluğun belli olduğu  Göztepe maçı sonrası tribündeki sevinci hatırlatan Oğuzhan, "O görüntü bu seneki ortamımızı, enerjimizi gösteriyor. Bunu daha önce de söyledim. Yanındaki arkadaşın için mutlu oluyorsun, kendin için mutlu oluyorsun. Hasic orada değnekleriyle öyle bir seviniyor ki o kadar içten ki değnekleri atıp yürüyebilse öyle yürüyecek." açıklamasında bulundu.

"İlkler her zaman bir tık farklıdır"

Son haftaların inanılmaz geçtiğini aktaran Özyakup, "İlkler her zaman bir tık farklıdır. İlk kez şampiyon oluyorsun. Bu Galatasaray, Fenerbahçe için de geçerli. Kovid-19 olan oyuncular, üç günde bir maç oynamak... Normalde ligimizde 18 takım vardı. Şimdi bunu artırdılar. Normal sezondan daha geç başlayıp erken bitirdik. Çok daha fazla maç oynadık. Taraftarlar yok. Bazı maçlar hazırlık maçı havasında geçiyor. Hiç ses yok. Bunlar sadece kamplarda, hazırlık maçlarında olur. Futbolcu için, hocalar için, taraftarlar için bile maçlara motive olmak çok zordu." değerlendirmesinde bulundu.

İlk haftalarda kimsenin pek  şampiyonluğu düşünmediğini belirten Oğuzhan, "Son haftalara gelince o durum oluşuyor. Bu sezon gerçekten inanılmaz zordu. Biz daha önce bitirebilirdik sezonu. Böylesi daha stresli oldu. Böylesi belki daha güzel oldu. Galatasaray'ı da Fenerbahçe'yi de tebrik ederim. Gerçekten inanılmaz heyecanlı bir son 2-3 hafta oldu. Ben Türkiye'ye yani Beşiktaş'a 2012'de geldim. O sezondan beri üç büyük takımın şampiyonluk için savaştığını hatırlamıyorum." diye konuştu.

"Çok sakat verdik"

Sezonun son haftalarında önemli oyuncuların sakatlandığını hatırlatan Oğuzhan, "Ankaragücü maçı öncesinde Cenk sakatlandı. Ondan önce Aboubakar sakatlandı. Hasic sakatlandı. MKE Ankaragücü maçında ben sakatlandım. Bir anda 6 ya da 7 sakat verdik. Bir de üstüne puan kaybı. Takımımızın ortamı çok güzel ve uyumlu, bunu da çabuk atlattık. Sadece bir iki güne ihtiyacımız oldu. Puan kaybediyoruz, takım telafi etmek için bir sonraki maçı bekliyor. Bunlar çok önemli şeyler. Güçlü, karakterli bir gruba sahibiz." ifadelerini kullandı.

"Sürekli olumlu olduk"

Siyah-beyazlı takıma 9 yıl önce geldiğini söyleyen milli futbolcu,  "9 senede üçüncü şampiyonluğum. Son haftalarda şampiyonluğu kaybettiğimiz de oldu. Sezon başında bizim zor bir dönemimiz vardı. Atiba, Necip ve ben yani uzun yıllardır burada oynayan, şampiyonluk görmüş, şampiyonluğu son haftada vermiş oyuncular olarak her zaman olumlu olduk. İçimizden birileri bu duruma olumsuz yaklaşırsa o işin içinden çıkamayacaktık. O an Necip, ben, Atiba sürekli olumlu olduk. Sezon başında bir şeyleri değiştirebilirsiniz ancak sezon sonunda bu her zaman olmuyor. Bunları dile getirdik. İdmanlarda daha çok çalıştık. Şampiyonluğu o an hiç dile getirmedik. Çünkü o an çok uzak. Önümüzdeki maçı kazanmamız gerekiyordu. Biz elimizden geleni yaptık. Birbirine sevgi saygı bu seviyede olmayınca şampiyonluk gelmiyor." şeklinde konuştu.

"Benim için huzurlu bir sezon oldu"

Teknik direktör Sergen Yalçın'ın kendilerini iyi yönde motive ettiğini kaydeden Oğuzhan, "Hoca mental anlamda o rahatlığı sana veriyor. Senin neler yapabileceğini sana hatırlatıyor. İdmanda bazen iyi bir şey yapıyorsun 'Bunu maçta da yap' diyor. Kafan karışık olmuyor. Benim bu sene, ilk geldiğim zamanlardaki rahatlığım vardı. O rahatlık olmayınca sahada bazen zorlanabiliyorsun. Sakatlık, hastalık oldu. Bir yandan mutluyum. Benim için huzurlu ve güzel bir sezon oldu. Şampiyon oldum. Hollanda'ya gittim beş hafta oynadım. Pandemi yüzünden lig bitti. Bu da belki benim şansıma oldu. Her gün ailemle birlikteydim. Sonra böyle bir ortama geldim. Bu rahatlıkla geldim. Hocanın oyuncuya verdiği öz güven bir futbolcu için çok değerli." ifadelerini kullandı.

"Hollanda'ya gidip gelmem iki taraf için de iyi oldu"

Geçen sezonun ikinci yarısını kiralık olarak Hollanda'da geçiren Özyakup, bu tercihin hem kendisi hem de Beşiktaş için iyi sonuç verdiğini dile getirdi.

Geride kalan sezonlarda taraftarların kendisine yönelik tepkisiyle ilgili soruyu yanıtlayan Oğuzhan, "Hollanda'ya gidip gelmem iki taraf için de iyi oldu. Oraya gittikten sonra burada sevildiğimi gördüm. Özlendiğimi gördüm. Beşiktaş tarihinde 9 senede 3 şampiyonluk kaç futbolcu söyleyebilir?" ifadelerini kullandı.

"Kimseye saygısızlık yapmadım" 

Geçmişte Beşiktaş taraftarlarıyla sorunlar yaşadığı hatırlatılan Oğuzhan, "Beni tanıyanlar bunu bilir. Maç içerisinde o heyecanla bazı şeyler yaşanmıştır. Kimseye saygısızlık yapmam. Hele ki kendi taraftarıma asla. Bir tepki vardı, bir hareket vardı. O zaman da açıklamasını yaptım. Bunu bir grup kendi üzerine aldı ve  ben açıklamamı yapmıştım. Bunları geride bıraktım. Benim orada üzüldüğüm şey; feda sezonunda buraya geldim. Kimsenin hiçbir beklentisi yoktu. Bizim hakkımızda neler söyleniyordu. Samet hoca zamanında devreyi lider bitirdik. Sonra adım adım geldik ve iki sene şampiyon olduk." dedi.

"Kimse hiç düşünmüyor. Oğuzhan neden üzgün?"

Geçmişte duygusal kırılmalar yaşadığını anlatan Oğuzhan, "Yeni transferler geldiği zaman oyunculara yer aranıyor. İki sene şampiyon olan oyuncular var. Kimse hiç düşünmüyor. Oğuzhan neden üzgün? Oğuzhan neden böyle? Kimse bunu sormuyor. Herkes yine farklı şeyler hedefliyor. Yeni oyuncular geldi, onlar oynayacak. Ben? İki sene şampiyon olduk. Bir anda ne değişti? Hemen onlar mı oynayacak? Takımı iki sene şampiyon yaptık. İyi de oynadık. Atiba ile ben her maç oynadık. Üçüncü sezon bir anda 'Oğuzhan 60'ta çıksın, Oğuzhan 60'ta çıksın'... Ben çok kötü oynadığım maçları çıkarırım. Hatta beni beğendiğiniz maçlarda bile kendimi beğenmemişimdir. 'Artık o oynamasın, artık o oynamasın'... O kadar şeyi biriktirdim, biriktirdim. Bu kadar mıydım? Duygusal bir kırılma yaşadım. 24-25 yaşındasın. Ne zaman biraz bağlanıyorsun, o daha çok yıpratıcı oluyor. Onun için sen işini yapacaksın. Çıkacak, topunu oynayacaksın." ifadelerini kullanarak geçmişte haksızlıklara uğradığını dile getirdi.

"Asla Beşiktaş'tan vazgeçmedim"

Yaşananlara rağmen Beşiktaş'tan hiç vazgeçmediğini aktaranOğuzhan, "Diğer takımlarda benim yaşadığımın daha azını yaşayan oyuncuların nasıl tepkiler verdiğini gördük. Çabuk da vazgeçtiler. Bizim bu tesisler içerisinde ne yaşadığımızı, maç içerisinde neler yaşadığımızı, maddi ve manevi ne zorluklar çektiğimizi göremiyorsunuz. Bunları şu ana kadar hiç dile getirmedim. Bir sene boyunca maaş almadığım oldu. Necip hariç bu kadar uzun süre parasını almayan oyuncu yoktur. İstek geliyor erteleyelim. Sorun yok, bunları çok yaşadık. Beşiktaş için yapıyorsun. Diğer taraftan da bir hafta sonra maça çıkıyorsun, ıslıklanıyorsun. Sonra 'Ben neler yapıyorum' diyorsun. Bir sene maaş almayayım bu sorun değil. Ama o an 'Karşılığı bu mu?' diyorsun." değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak yabancı oyuncudan fedakarlığın beklenemeyeceğini aktaran tecrübeli oyuncu, "Yabancı futbolcular 'işçiyim ben, maaşımı bu zamanda alırım' diyor. Hollanda'ya gittim orada günü gününe paranız yatıyor. Hatta pazara denk gelince cumadan yatıyor. Bizde durum farklı. Beşiktaş gibi camialarda bu kadar sene gecikince oynayınca bunu normal karşılıyorsun. Yeni yönetim geldikten sonra maaşlar  gününde yatsın diye çok uğraştı. Bir de çok zor bir dönemde geldiler. Ben feda sezonunda geldim maddi durumumuz o zaman da kötüydü. Yavaş yavaş bir şeylere ulaşıldı. İki sene şampiyon olduk. Sonra yavaş yavaş o başladığımız yere dönmeye başladık. Ahmet Nur Çebi başkanımız çok zor dönemde geldi. Rakiplerimiz de inanılmaz zorlandı. Süreç iyi yönetildi. Biz de elimizi taşın altına koyacağız, koyduk da. Bunu daha önce de yaptık. Bu takımı, bu ortamı yönetim sağladı." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!