banner2

Rubiales efekt! Şampiyonluk öpücüğün gölgesinde kaldı

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda tarihinde ilk kez şampiyon olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı, RFEF Başkanı Luis Rubiales'in istifasının ardından hala sallanıyor. Milli takımın teknik direktörü Montse Tome tanıtıldı, ancak kadın futbolcuların talepleri hala karşılanmış değil.

Spor 19.09.2023, 10:47
Abone ol
Rubiales efekt! Şampiyonluk öpücüğün gölgesinde kaldı

İspanya Futbol Federasyonu'nun başkanlık koltuğunda yaşanan dramatik değişiklikler, FIFA Kadınlar Dünya Kupası zaferinin gölgesinde hala İspanya Kadın Milli Futbol Takımı'nın gündemini meşgul ediyor. Tarihinde ilk kez dünya şampiyonu olan İspanya, bu büyük zaferin ardından RFEF Başkanı Luis Rubiales'in istifasıyla sarsıldı. Ancak kriz burada bitmedi; hala çözülemeyen sorunlar ve kadın futbolcuların talepleri, milli takımın geleceğini belirsizleştiriyor.

KUPANIN GÖLGESİNDEKİ KRİZ

İspanya, 20 Ağustos'ta Sidney'de oynanan FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalinde İngiltere'yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu oldu. Ancak bu büyük zafer, madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Luis Rubiales'in bazı hareketleri nedeniyle gölgede kaldı. Rubiales'in şeref tribününden uygunsuz hareketlerde bulunması ve madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso'yu dudağından öpmesi, büyük tepkilere neden oldu.

SORUNLAR BİTMEDİ

Rubiales'in istifasının ardından RFEF, teknik direktörlük görevine Montse Tome'yi getirdi. Ancak bu atama bile kadın futbolcuların taleplerini çözmekte yetersiz kaldı. Kadın milli takımın oyuncuları, federasyon içinde daha fazla değişiklik talep ediyorlar. İspanyol futbol medyası, federasyonun başkanlık yapısının ve iletişim stratejilerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

FEDERASYON İÇİNDE DEĞİŞİKLİK İSTEĞİ

Kadın futbolcular, geçtiğimiz haftalarda yayımladıkları bir bildiride, kadın futbolunun organizasyon şemasının yeniden yapılandırılması, başkanlık ve genel sekreterin değişmesi, federasyon başkanının istifası, iletişim ve pazarlama stratejilerinin gözden geçirilmesi ve dürüstlük yönetiminin iyileştirilmesi taleplerini sıralamışlardı. Ancak şu ana kadar sadece RFEF başkanının istifası gerçekleşti.

ADAY KADROSU

UEFA Kadınlar Uluslar Ligi'nde İspanya, 22 Eylül'de İsveç ve 26 Eylül'de İsviçre ile karşılaşacak. Ancak normalde 15 Eylül'de açıklanması planlanan milli takım aday kadrosu ve Montse Tome'nin tanıtımı, üç gün gecikmeyle bugün gerçekleşti. Kadroda, taleplerinin gerçekleşmemesi halinde milli takıma gelmeyeceklerini bildiren 39 kadın futbolcudan 20'si yer aldı. Dünya şampiyonu olan 23 kişilik futbolcu kadrosundan ise 15'i İsveç ve İsviçre maçları için milli takıma çağrıldı.

KADROYA ALINMADI

Meksika'nın Pachuca takımında oynayan Jennifer Hermoso, kadroya alınmadı. Ancak teknik direktör Montse Tome, Hermoso ile iyi bir ilişkisi olduğunu ve ona destek olduğunu belirtti. Bu karar, bazı futbolseverler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

PROFESYÖNEL KARİYERİ TEHLİKEDE

İspanyol basını, milli takıma çağırılan futbolcuların yarın başlayacak kampa katılmamaları halinde profesyonel kariyerlerinin ciddi şekilde etkilenebileceğini bildiriyor. RFEF'in disiplin yönetmeliğine göre, milli takıma çağrılmasına rağmen kampa katılmayan futbolculara 5 yıla kadar lisans iptali ve 30,051 avroya kadar para cezası verilebiliyor.

HALA DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

İspanya Kadın Milli Futbol Takımı krizi, Rubiales'in istifasının ardından başlamış gibi görünse de, kadın futbolcuların federasyon içindeki değişiklik talepleri bu krizi daha da derinleştirdi. İspanya futbolunu bekleyen belirsizlik, bu sorunların çözülmesini bekleyen futbolseverleri ve sporseverleri endişelendiriyor.

Sonuç olarak, İspanya Kadın Milli Futbol Takımı zaferiyle coşarken, içerde yaşanan bu kriz, futbolun gücünü ve etkisini gösteriyor. Milli takımın geleceği ve kadın futbolunun gelişimi için atılacak adımlar merakla bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!