banner2

Paralimpik nedir? Paralimpik ne demek?

Paralimpik nedir? Paralimpik ne demek? Paralimpik latince eşit anlamına gelen Paralel kelimesinin ilk iki hecesi PARA ile Olimpik kelimesinin son iki hecesi LİMPİK birleşiminden oluşturulmuştur. İşte paralimpik oyunlar hakkında merak edilenler...

Spor 25.08.2021, 14:34 25.08.2021, 15:02
Abone ol
Paralimpik nedir? Paralimpik ne demek?

1960 yılında ilk kez Roma Olimpiyatları sonrasında paralimpik oyunlar gerçekleştirilmiştir. Olimpiyatların yapıldığı ülkede, tüm oyunlar bittikten 2 hafta sonra Paralimpik Oyunlar düzenlenir.

PARALİMPİK OYUNLAR NEDİR?

İlk kez The Stoke Mandeville Hastanesin’de (İngiltere), Sir Ludwig Guttman tarafından organize edilen ve tekerlekli sandalyedeki savaş gazisi engellilerin rehabilitasyonu için uygulanan sportif aktiviteler, engelliler sporunun başlamasını sağlamıştır. Merkezi Almanya’nın Bonn şehrinde olan International Paralympic Committee’ (IPC ) yani Uluslararası Paralimpik Komitesi 1960 yılında kurulmuştur. 1960 yılından bu yana her 4 senede bir düzenlenmektedir. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ise 2002 yılında kurulmuştur ve Türkiye şu an Uluslararası Paralimpik Komitesi üyelerindendir. Merkezi İstanbul’dadır fakat bir şubesi mevcut değildir. Türkiye ilk Paralimpik Oyunları’na 1992 yılında Barcelona’da katılmıştır.

ULUSLARASI PARALİMPİK KOMİTESİ ÜYELERİ KİMLERDİR?

167 Ulusal Paralimpik Komitesi ve dört tane Uluslararası Spor Federasyonu tarafından oluşmaktadır. 

Bu federasyonlar;

1-CPISRA: Cerebral Palsy International Sport and Recreation Association

2-IBSA: International Blind Sports Federation

3-INAS-FID: International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability

4-IWAS: International Wheelchair and Amputee Sports Federation

PARALİMPİK OYUNLARI AMBLEMİNİN ANLAMI NEDİR?

Paralimpik Oyunların ilk logosu Kore’den alınan Tea-Geuk amblemidir. Bu logo yerini 2003 yılında, Three Agitos olarak adlandırılan yeni logo ile değiştirmiştir. Bu sembol kırmızı, mavi ve yeşil renkten oluşan üç element’den oluşur. Bu renkler tüm dünyada kullanılan ülke bayraklarını temsil etmektedir. Anlamı ‘Hareketin Ruhu‘dur.

PARALİMPİK SPORLAR NELERDİR?

Paralimpik oyunlar yaz ve kış olmak üzere iki mevsimde düzenlenir. Yaz oyunlarına dahil olan spor türleri;  Para-Halter, Para-Atıcılık, Para-Atletizm, Binicilik, Bisiklet, Boccia, Futbol (5 kişilik) Kano, Goalball, Judo, Kayak, Kürek, Masa Tenisi, Okçuluk, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Para-Dans Sporu, Para Yüzme- Tekerlekli Sandalye Eskrim, Tekerlekli Sandalye Ragbi, Tekerlekli Sandalye Tenisi, Voleybol, Tekvando, Triatlon

Kış oyunlarına dahil olan spor türleri : Alp kayağı, Kuzey kayağı, Biatlon, Buz kızağı ve Buz hokeyi, Curling.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!