banner2

Manchester United satılıyor! Kırmızı Şeytanların yeni sahibi belli oluyor...

Premier Lig devi Manchester United'ı satın alabilmek için Katar Şeyhi Jassim Bin Hamad Al Thani ve İngiliz iş insanı Jim Ratcliffe, kulübe devralmak için tekliflerini iletti.

Spor 18.02.2023, 13:23 18.02.2023, 14:37
Abone ol
Manchester United satılıyor! Kırmızı Şeytanların yeni sahibi belli oluyor...

Premier Lig'in en köklü kulübü Manchester United'ı 2005 yılında satın alan Glazer ailesi, kulübü kısa süre içersinde satmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, kulübün satışı da dahil farklı yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi için tüm alternatiflerin değerlendirileceği belirtilmişti.

Kulübün satışı için yatırımcılara tanınan süre dün sona erdi ve iki isim, Manchester United'ı satın alabilmek için teklifini iletti.

KATAR ŞEYHİ BİR ADIM ÖNDE

İngiltere basınından öne çıkan haberlere göre;Londra merkezli petrokimya şirketi INEOS'un sahibi ve Britanya'nın en zengin iş insanlarından biri olan Jim Ratchliffe ile birlikte Katar Şeyhi Jassim Bin Hamad Al Thani'nin Glazer ailesine tekliflerini sunduğu kaydedildi.

Farklı spor branşlarında da yatırımı bulunan Ratcliffe bisiklet takımı INEOS Grenadiers, Ligue 1 ekibi Nice ve İsviçre Ligi takımlarından Lausanne Sport'un sahibi konumunda. Ratcliffe ayrıca Formula 1 ekibi Mercedes'in üçte birlik hissesini elinde bulunduruyor.

Katar Yatırım Bankası Başkanı Jassim Bin Hamad Al Thani'nin ise Glazer ailesinin istediği her rakamı ödemeye hazır olduğu ve son olarak 3.75 milyar sterlin teklif ettiği kaydedildi. Şeyh Jassim'in yapacağı yatırım kapsamında dile getirdiği projede; erkek ve kadın takımlarının stadyumlarının ve çevresini geliştireceği belirtildi.

MANCHESTER UNITED'IN YENİ SAHİBİ BELLİ OLUYOR!

Jim Ratcliffe ve Şeyh Jassim Bin Hamad Al Thani'nin sunduğu teklifler, şirket hesaplarının detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından netlik kazanacak.

Glazer ailesi, satış sürecini yönetmesi ve tekliflerin değerlendirilmesi için New York merkezli yatırım bankası Raine Group'u yetkilendirilmişti.

Öte yandan İngiltere'deki kulüp sahipliğinde de önemli değişiklikler yapılması gündemde. The Sun'da yer alan haberde, İngiliz hükümetinin kulüp satın almadaki işlemleri zorlaştıracağı ve bir dizi değişiklik yapacağı ifade edildi.

Taraftarların kulüplerde daha fazla söz sahibi olması planlanırken kulübün rengi ve armasının değiştirilmesinin yasaklanacağı kaydedildi.

Avrupa Süper Ligi gibi projelere destek verilmemesi için de kulüplerin İngiltere Futbol Federasyonu'nun onaylamadığı turnuvalara katılımı yasaklanacak. Ayrıca, servetlerini yasal olarak bildirmeyen yatırımcıların da kulüp sahibi olmasını engellenecek.

Planlanan değişikliklerin 2025/25 sezonu itibariyle geçerli olması bekleniyor.

GLAZER DÖNEMİNDE MANCHESTER UNITED!

2005 yılında Manchester United'ı satın alan Glazer ailesi, Sir Alex Ferguson'ın emekli olduğu döneme kadar taraftarlarla çok fazla sorun yaşamadı.

Alex Ferguson'ın emekliliğin ardından takımın sportif anlamdaki başarısı aşağı doğru ilerlerken ekonomik olarak da sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Transferde yapılan yanlışlar, kazanılamayan şampiyonluklar ve takımın rakiplerine göre geride kalması, protestoların artmasına yol açtı.

Avrupa Süper Ligi projesine verilen destek ise Glazer ailesine gelen tepkilerin daha da artmasına sebep oldu. 

NFL takımlarından Tampa Bay Buccaneers'ın da sahibi olan Glazer ailesi, Manchester United'ı 800 milyon sterline almıştı.

Manchester United'ın Glazer ailesi dönemi başarıları:

-Premier Lig x5

-Şampiyonlar Ligi

-FIFA Kulüpler Dünya Kupası

-UEFA Avrupa Ligi

-F.A. Cup

-İngiltere Lig Kupası x5

-Community Shield x5

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!