banner2

İznik'te yapılacak 4. Dünya Göçebe Oyunları tanıtım toplantısı yapıldı

Son dakika haberleri... İznik'te yapılacak 4.Dünya Göçebe Oyunları öncesi Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da olduğu toplantı Çatladıkapı Sosyal Tesisleri'nde düzenlendi.

Spor 22.09.2022, 15:47 22.09.2022, 15:47
Abone ol
İznik'te yapılacak 4. Dünya Göçebe Oyunları tanıtım toplantısı yapıldı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde İznik'de düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkanı Hakan Kazancı, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Hadi Tunuslu katıldı.

Fatih Belediyesi Çatladıkapı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus ile Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik katıldı. Fatih Belediyesinin ev sahipliğindeki toplantıda Belediye Başkanı M. Ergün Turan da yer aldı.

BİLAL ERDOĞAN: 4 AYRI FEDERASYON GELENEKSEL SPORLARI DESTEKLİYOR

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Türk Devletler Teşkilatı ile bu günlere gelen 4’üncüsü gerçekleşecek oyunların artık önemli hatırlatma dönemine girdik. Hayırlı olmasını diliyorum. Dünya Göçebe Oyunları 2014’te Kırgızistan’da alınan kararla başladı. 2016 ve 2018 yıllarında yine Kırgızistan’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük organizasyonu. 2015 yılında kurulduğumuzdan beri destek verdik. Merkezimizi Bişkek’ten İstanbul’a 2017 yılında taşıdık. Kurulduğumuzdan bu zamana kadar en büyük çatı olma özelliğimizi koruduk. Çalışmalarımızı bölgesel anlamda da devam ettiriyoruz. Böylelikle geleneksel sporların dünyada güçlenmesi anlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizde 2017 yılından beri geleneksel sporlardaki gelişmeler de takdire şayan. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu 1 tane varken şu anda 4 ayrı federasyon geleneksel sporları destekliyor. Özellikle Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu son 3 yılın en iyi ivmelenmesini yaşıyor” İifadelerini kullandı.

BAKAN KASAMPOĞLU: TÜRKİYE ARTIK SPOR ÜLKESİ

Bakan Kasapoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, organizasyonun başlamasına 1 hafta kaldığını belirterek, "Artık geri sayımdayız. İznik'te dünyanın en büyük geleneksel spor organizasyonu gerçekleştireceğiz. Türkiye artık bir spor ülkesi. Mükemmel tesis altyapısıyla, yetişen, gelişen ve güçlenen sporcu kadrosuyla, 60'tan fazla branşta yükselen iddiasıyla bir spor ülkesiyiz." diye konuştu.

Türkiye'nin spor organizasyonu düzenlemedeki tecrübesine dikkati çeken Kasapoğlu, "Türkiye, spor organizasyonları noktasında en güçlü organizasyonu gerçekleştirme, en sıcak ev sahipliği yapmada bir marka. Sadece geçen yıl pandemiye rağmen 170'ten fazla uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yaptık. 2022'yi sporla dolu bir yıl olarak yaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Konya'da 55 İslam ülkesini bir araya getirdik. İslam Oyunları tarihinin en güçlü, birleştirici ve çıtası en yukarıda buluşması oldu. Yine bu ay gerçekleştireceğimiz 4. Dünya Göçebe Oyunları'nda da çıtayı en yukarıya taşıyacağız. Bu marka da yoluna daha güçlü bir şekilde devam edecek. Hep birlikte heyecanlı ve mutluyuz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye, özellikle son 8-10 yıllık süreçte geleneksel branşlarla ilgili çok aşama katetti." diye konuşan Kasapoğlu, "Gençliğin, halkın bu anlamdaki ilgisi ve sağlanan imkanlar, Türkiye'nin her alanda olduğu gibi bu alanda da öncülüğünü ve liderliğini ortaya koydu. Hem de uluslararası anlamda bu hedefe yönelen ülke olarak artık daha büyük hedeflere koşar olduk. Bu hedefleri bir yandan gerçekleştirirken diğer yandan yeni hedef ve vizyonla yolumuza devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

4. Dünya Göçebe Oyunları'nda yağlı güreşte Türkiye'yi temsil edecek pehlivanlar belirlendi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Bursa'nın İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek oyunlarda mücadele edecek pehlivanlar şunlar:

Başpehlivanlar: Ali Gürbüz, Orhan Okulu, İsmail Balaban, Yusuf Can Zeybek (Antalya), Mustafa Taş (Sinop), Hüseyin Gümüşalan (Kocaeli), Ertuğrul Dağdeviren (Balıkesir), Recep Kara (Ordu).

Baş altı pehlivanları: Osman Kan (Antalya), Emirhan Ergin (Balıkesir), Hüseyin Kalaycı (Tokat), Seçkin Duman (Kocaeli).

Büyük orta pehlivanları: Salih Şentürk, Hüseyin Soğukoğlu (Antalya), Osman Hazar (Sakarya), Emre Duman (Kocaeli).

Küçük orta büyük boy pehlivanları: Murat Sert (İstanbul), Emre Ayyıldız (Çanakkale), Tolga Odabaşı, Celal Bayar Çilenger (Antalya).

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!