banner2

İspanya'daki 'Los Turcos' grubu Türk ismiyle anılmaktan gurur duyuyor!

Los Turcos grubunun başkanı Francisco Sanchez: ''Türkiye'yi her zaman kalbimde taşıyorum.'' ifadelerini kullandı.

Spor 04.02.2023, 11:46
Abone ol
İspanya'daki 'Los Turcos' grubu Türk ismiyle anılmaktan gurur duyuyor!

İspanya'nın önemli kültürel etkinliklerinden biri olan "Moros y Cristianos" (Müslüman Araplar ve Hristiyanlar) festivalinin en kalabalık grubu "Los Turcos" (Türkler), Türk ismini ve Türk bayrağını taşımaktan gurur duyuyor.

İspanya'nın güneydoğusundaki Valensiya (Valencia) bölgesinde bulunan ve yaklaşık 10 bin nüfuslu Sax kasabasında düzenlenen festivalin ana unsuru bölgedeki İspanyol halkın 7'den 70'e katılımıyla kurulan 7 farklı grubun yaptığı geçit oluşturuyor.

Sivas doğumlu olan ve kasabanın azizi Aziz Blas anısına 1627'den bu yana gerçekleşen festivalde; Araganolesliler, Garibaldiler, Hristiyanlar, Faslılar gibi isimlerle kurulan gruplar arasında 700'den fazla üyesiyle en büyüğü olan Los Turcos (Türkler) bu yıl da coşkulu bir geçit yaptı.

Her yıl olduğu gibi en çok ilgiyi gören Türkler grubu, Türk ismini ve Türk bayrağını taşımanın kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu söyledi...

''SAX'TA TÜRKİYE'DEN BAŞKA BİR ŞEY KONUŞULMUYOR''

Los Turcos grubunun başkanı Francisco SancheZ: ''Türkler grubunun başında olmak benim için en büyük heyecanlardan biri. Sax, 10 bin nüfuslu bir yer ve burada 700'den fazla üyemiz var. Bu inanılmaz bir şey. Türkiye'yi her zaman kalbimde taşıyorum." dedi.

Kasabada balkonları ve duvarları süsleyen bayraklar arasında en büyüklerinin hep Türk bayrağı olduğunu belirten Sanchez, "Bu,çok büyük bir gurur. Türkiye ile olan ilişkilerimizin gelişmesiyle Sax'ta artık Türkiye'den başka bir şey konuşulmuyor." ifadelerinde bulundu.

İki yaşındaki çocuğuna Türkler grubunun kostümünü giydirerek geçide katılan Conchi de "Benim ve ailem için Türkler grubunun üyesi olmak inanılmaz bir gurur. Türkiye'yi özellikle televizyondaki dizilerden daha çok tanımaya başladım. Ailecek bu yaz İstanbul ve Kapadokya turuna çıkacağız." diye konuştu.

Türk grubunun diğer üyelerinden Joaquina, "1986'dan beri Türkler grubunun üyesiyim. Benim anneannem de Türkler grubundandı. O yüzden benim için önemli, duygulu ve onur verici bir şey." dedi.

Maria Jose, "Bu gruplara girmekte aile çok önemli bir sebep. Ben, Türk olduğum için çok mutluyum. Birkaç yıl grubumuzda bayrağı taşıma görevini de üstlendim." derken; Toni ise "Biz, diğerlerinden farklı, özel bir grubuz. Türk olmak bizim için onur ve gurur. Çünkü aile gibiyiz, hepimiz aynıyız." ifadesini kullandı.

Sax Belediye Başkanı Laura Esteban da "Festivaller, insanları, toplumları birbirlerine bağlayan bir etkinlik. Bizler, Türkler grubunun sayesinde bir şekilde Türkiye ile yakın bağ oluşturduk. Bu, bizim için bir onur." ifadelerine yer verdi.

LOS TURCOS NEDİR?

1920'de kurulan Los Turcos'un Türkiye veya Türklerle direkt hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen kuruluşundaki esin kaynağının o dönem Türkiye'nin İstiklal Savaşı'nı kazanması olduğu biliniyor.

Los Turcos, Osmanlıları anımsatan fesli ve pelerinli kostümleri, 1920'li yıllarda İspanya'da satılan "Marcos Tonda" marka bir çikolatanın kağıdı üzerinde yer alan resimden alıntı yapılarak hazırlanmış.

Zamanla hızla büyüyen ve kasabanın en prestijli grubu haline gelen "Los Turcos", Türkiye ve Sax arasında bir köprü görevi görüyor.

Grup öyle popüler ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2008'de başbakan olarak İspanya'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında, Granada'daki El Hamra Sarayı'na gittiğinde kendisini Los Turcos grubu karşılamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!