banner2

İngiltere'den bir skandal daha! İngiliz polisi 34 yıl sonra faciayı üstlendi...

İngiltere’de 1989 yılında 97 Liverpool taraftarının ezilerek hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan izdiham için 34 yıl sonra Polis Akademisi (The College of Policing) ve Ulusal Polis Şefleri Konseyi (NPCC) teşkilatları özür diledi.

Spor 01.02.2023, 16:34 01.02.2023, 17:06
Abone ol
İngiltere'den bir skandal daha! İngiliz polisi 34 yıl sonra faciayı üstlendi...

İngiltere’de 15 Nisan 1989’da Nottingham Forest ile Liverpool arasında oynanması planlanan FA Kupası yarı final maçından önce Hillsborough Stadyumu’nda izdiham çıkmış, 97 kişi yaşamını yitirmiş ve 766 kişi de yaralanmıştı.

Söz konusu izdiham hakkında 2017’de yayımlanan ‘Hillsborough Aileleri Raporu’nda bu facianın polis hataları nedeniyle yaşandığı ifade edilmişti.
Raporun ardından Polis Akademisi ve NPCC, izdihamdan 34 yıl sonra özür diledi.

''TRAJEDİNİN ANA NEDENİ POLİS TEŞKİLATI''

Polis Akademisi CEO’su Andy Marsh, trajediye ilişkin yaptığı açıklamada, “Polis, Hillsborough trajedisinde kaybedilenleri ve Hillsborough felaketinden bu yana geçen yıllar içinde bundan derinden etkilenenleri hayal kırıklığına uğrattı. Çok yanlış hareket ettiğimiz için üzgünüz. O gün yaşanan trajedinin ana nedeni polis teşkilatıydı. Trajedinin, etkilenenlerin hayatlarını karartmaya devam ettiğini ve etmeye devam edeceğini biliyoruz.” dedi.

NPCC Başkanı Martin Hewitt ise “Toplu olarak, Hillsborough felaketinden bu yana yapılan değişiklikler, o gün ve sonrasındaki korkunç polis başarısızlıklarının bir daha asla yaşanmamasını sağlamayı amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!