banner2

Galatasaray'da mali kongre! Burak Elmas ibra edilecek mi?

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, kulübün yıllık olağan mali genel kurulunda üyelerin verdiği her türlü karara saygılı olacaklarını söyledi. Fatih Terim ile ilgili konuşan Elmas, "Federasyon Başkanın odasında hocama laf edildiği zaman masaya yumruk vurdum" diye kendisini savundu.

Spor 27.03.2022, 01:33 27.03.2022, 09:02
Abone ol
Galatasaray'da mali kongre! Burak Elmas ibra edilecek mi?

Burak Elmas, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Auditorium Toplantı Salonu'nda basına kapalı gerçekleştirilen ve GSTV'den canlı yayınlanan kongrede üyelerin eleştirilerinden sonra kürsüye çıktı.

Galatasaray'ı birleştirme çabalarının istedikleri gibi ilerlememesinden dolayı üzgün olduğunu anlatan Elmas, "Galatasaray'ın kurtuluş mücadelesi dediğim mücadelenin farkında olunmadığı için çok üzgünüm. Kişisel nefretlerin, intikam hedeflerinin Galatasaray değerlerini bir kenara bırakma sebebi olduğu için çok üzgünüm. Ancak umutluyum çünkü Galatasaray bu dönemlerden geçti. Çok konuşmayan, bağırmayan bir sessiz çoğunluk olduğu için umutluyum. Onların Galatasaray için en doğru kararı vereceğini bildiğim için umutluyum." diye konuştu.

"PES ETMEDİM"

Galatasaray'ın geleceğini düşünerek hareket ettiklerini vurgulayan Elmas, şunları kaydetti:

"Başkanlık, ne kadar tecrübeniz olursa olsun yapmadan öğreneceğiniz bir şey değil. Galatasaray'ın geleceği için anında çözülmesine inandığınız bazı konular var. Seçtiğiniz bazı kişilerle çalışamayacağınızı anladığınız bir ortam var. Bunları kısa sürede görüp, tecrübe ettim. Galatasaray için endişeliydim. Galatasaray'a hep hizmet etmeye çaba gösterdim. Böyle düşünürken, bazı genç arkadaşlarımın hayal kırıklığını görmek beni çok üzdü. Galatasaray için yapmak istediklerimi anlatırken, onlara çok ümit vermişim. İnanın bunları yapabileceğime inandığım için söyledim. Sizlere yalan söylemedim. Benim de hayal kırıklıklarım var ama pes etmedim, onları da çözmeye çalıştım."

"FATİH TERİM İÇİN MASAYA YUMRUK VURDUM"

Türkiye Futbol Federasyonu ile olan ilişkilerine değinen Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de batmış bir spor sektörü var. Galatasaray banka onay vermezse tek kuruşunu ortak hesaptan çekemiyor. Herkesin bir fikri var. Yaptığın her şeye bir eleştiri var. Galatasaray sevgim sebebiyle bu yolda çok fazla yara aldım ve üzüldüm. Ama yürümeye devam ettim. Federasyon ile görüştükten sonra 'Anlatırsam yer yerinden oynar' sözünü niye dediğimi biliyor musunuz? Hocama iki maç daha az ceza versinler diye. Federasyon Başkanın odasında hocama laf edildiği zaman masaya yumruk vurdum. Sorun çözülsün diye her masaya kendim oturdum. Galatasaray'ın haklarını savunduğum için vicdanım çok rahat. Türk futbolu batmış durumda. Sektörün en büyük gelir yaratıcısı ve taraftarı olan Fenerbahçe ve Galatasaray kasıtlı olarak birbirleriyle kavga ettirilerek, Türk futbolunu geri kalan yüzde 20 ile yönetme iradesi vardı. Bugün hala var. Zaten hepiniz resmi görüyorsunuz. Bu süreçte üzdüğüm arkadaşımız varsa şahsen çok üzgünüm ve kendilerinden özür diliyorum."

ELMAS KEBAPÇI SELAHATTİN'İ DE ÇAĞIRDI

Galatasaray'ın mali genel kurulunda Fatih Terim ile kavgasıyla ünlenen "Kebapçı Selahattin" lakaplı Selahattin Aydoğdu da davet edildi.

Burak Elmas, Galatasaray Kulübünde fark oluşturmak için başkanlık görevini üstlendiğini vurgulayarak, "Fark yaratmanın da çok zor bir dönemde aday olduğumu biliyorum. Arkadaşlarıma Galatasaray tarihinin en zor döneminde aday olduğumuzu, ilk mali genel kurulda aklanmamayla karşı karşıya kalabileceğimizi söyledim. Tekrar söylüyorum vicdanım rahat, sizlerin verdiği her türlü karara saygı duyuyorum. Ne sonuç çıkarsa çıksın Galatasaray değerlerini içimde taşımaya devam edeceğim. Benim Galatasaray'ım benimle yaşamaya devam edecek. Galatasaray için hiçbir zaman pes etmedim çünkü insan sevdiği için pes etmez." değerlendirmesinde bulundu.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ilk konuşmasında kongre üyelerine gerçekleştirdikleri faaliyetler, Galatasaray Adası ve Kemerburgaz projesiyle ilgili bilgi verdi. Burak Elmas şu ifadeleri kullandı:

Sponsor geliyor. Gönülden Galatasaraylı. Bu yönetime çok destek veriyorsun. Biraz bekle, destek verme diyenler var. Bunlar aramızdalar. Galatasaraylılar bunu bilsinler. Kontratları yalan aktararak konuşturanlar var. Öncelikle birlikte hareket etme kabiliyetine sahip olmamız lazım. Daha önce, üye olarak benim de yaptığım hatalar olabilir. Ama bundan sonra hata yapma lüksümüz yok.

"10 MİLYON DOLARDAN FAZLA SPONSOR GETİRDİK, 30 MİLYON DOLAR İLAVE KAYNAK YARATTIK"

Tribünde tezahürat yaparak başlayan Galatasaray yolculuğum daha sona üye, yönetici ve sizlerin teveccühüyle başkan olarak devam ediyor. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren benimle çalışan insanlara ve sizlere bunun basit bir yönetim dönemi olmadığını söyledim. 'Seçim zamanı verdiği sözleri tutmadı' diye beni çok eleştiriyorlar. Hepsini yapamamış olabiliriz ama zamanı var. 10 milyon dolardan fazla sponsor getirdik. 30 milyon Dolar ilave kaynak yarattık. Bugüne kadar herhangi bir finansal borçlanma gerçekleştirmeden içimizde yarattığımız kaynaklarla bugüne geldik.

"GALATASARAY BİR KULÜPTEN ÇOK DAHA FAZLASI"

Herkesi hedef tahtasına koyarak, her olayı eleştirerek, ana konuların dışına çıkarak Galatasaray'ı içinde bulunduğu durumdan çıkaramayız.

Galatasaray bir kulüpten çok daha fazlası. Bir değerler bütünü. Maalesef biz bu değerler etrafında birleşemiyoruz. Barcelona maçında da ifade ettim. Galatasaray bir spor kulübünden çok daha ötedir. Seçim zamanı verdiği sözleri tutmadı diye beni çok eleştiriyorlar. Hepsini yapamamış olabiliriz ama zamanı var. Galatasaray'ın bu duruma gelmesinde hepimizin katkısı vardır. Hepimiz dönem dönem yanlışlar yaptık.

"FLORYA'DAN GELECEK GELİRLE 3 YIL İÇİNDE TÜM BANKA BORÇLARIMIZI KAPATACAĞIZ"

Galatasaray'ın Ada konusu çözülmüştür. Bunu Galatasaraylılar yapmıştır. Burada 20'den fazla kişi sayabilirim, onlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ada ile ilgili müjde vermek istiyorum. Yazın havuzu ve restaurant bölümümüzü üyelerimize açıyoruz. Geçen hafta Emlak Konut ile bu arazinin alınması için el sıkıştık. Yapılandırma anlaşması yaptığımız bankalarla da konuştuk. Kemerburgaz'a taşınıp, Florya'dan gelecek gelirle tüm banka borçlarımızı kapatmayı ümit ediyoruz. Mutluluk verici bir gelişme oldu bu. Bu ön onayla Milli Emlak'a başvurduk. Önümüzdeki ay başvurumuz sonuçlanacak ve tapumuzu alacağız. Ardından da yeni tesisimizin inşasına hızlı bir şekilde başlayacağız.

Bugün çıkacak karar sonrasında kimseye kırılmayacağımızı, kimseyi ötekileştirmeyeceğimizi söylemiştik. Bu genel kurulun gerilmesinin, kavgalı geçmesinin peşinde koşan insanlar var. Buna izin vermeyelim. Buradan birlikte çıkalım. Galatasaray'ı huzurlu yarınlara birlikte taşıyalım. Galatasaray fikri hür, vicdanı hür bir kulüptür. Galatasaray'a tüm Galatasaraylıların sahip çıktığı bir şekilde davranalım. Yaşasın Galatasaray.

TURCAN BOLAYIR: ASIL BORÇ 6 MİLYAR TL GİBİ DURUYOR

Galatasaray'ın borcu suyun üstünde 2.5 milyar TL olarak gözükebilir ancak asıl borcu 6 milyar TL gibi duruyor. Kar topu yamaçtan aşağı inmiş ve kocaman bir kar kütlesi olmuş, vadinin altında sarı kırmızı bir köy varmış ve oraya ulaşmış... Yanlış transferler yapıldı mesela Falcao denilen adam. Ameliyat olmadığı yer yok. Sonra Diagne'ye dünya para verdik. Yandı Galatasaray'ın dolarları.

EŞREF HAMAMCIOĞLU: BURAK ELMAS VE ARKADAŞLARI GALATASARAY'IN YÜKÜNÜ KALDIRAMAMIŞTIR

Seçimi kaybettiğim günden bu yana konuşmama kararı almıştım. Bunun sebebi; yeni seçilen yönetime gereken zamanı tanımak, Galatasaray'ın iç problemlerini dışarda tartışmak yerine böyle zamanlarda konuşmak içindi. Yönetimi ibra etmeme gibi bir beyanım yoktur. Kasa kolaylığı yapılmadı, stadyum sponsorluğu 100 milyon dolar denildi, yapılmadı. Bunlar söylenir. Leonard Cohen'in şarkısında dediği gibi hepimiz biliyoruz artık, gemi su alıyor Galatasaray'da. Mevcut yönetim seçilmiş ekibinden medet umamıyor ki Fenerbahçeli danışmanlardan destek almak durumunda kalıyor. Yönetimin geldiği hal budur. Burak Elmas ve yönetiminin en büyük destekçisi olan Fatih Terim'in kulüple ilişkisinin kesilme şekli hiç hoş olmamıştır. Burak Elmas ve arkadaşları Galatasaray'ın yükünü kaldıramamış ve hafif kalmışlardır. Son günlerde sosyal medyada genel kurulda yönetimi ibra etmeyeceğim yönünde paylaşımlar oldu. Tutanaklarda mevcuttur, benim böyle bir beyanatım olmamıştır. Kendime göre bir görüşüm var ama bunu kamuoyuyla paylaşmadım. 19 Haziran akşamı, Ali Sami Yen'in koltuğuna oturacak olan başkanımızın kolunu havaya kaldırdım. İsteğim de o kolun havada kalmasıdır. Son 6 yılda hiçbir genel kurula katılmamış, yaşamının büyük kısmını yurt dışında geçirmiş, cinsiyet ayrımcılığı dolu paylaşımlar yapan yönetim kurulu üyelerinden, Fenerbahçeli danışmanlardan umut olmayacağını bugün gelinen noktada görüyoruz.

BAŞAK KARACA: HERKES ÖNCE DÖNÜP KENDİNE BAKSIN

En çok kadın üyesi olan spor kulübüyüz. İnsanların yönetime vurmak için kadınları kullanmasından çok rahatsız oldum. 13 yıl önce Işıtan Gün'ün attığı tweetlerden bahsettik. Ben burada 1 yıl önce 'Kadın da insandır. Kadından müdür yaparsan böyle olur' sözlerini duydum. Işıtan beyin o tweetlerine ilk tepkiyi Başkan gösterdi. Kendisi çıkıp özür diledi. Bugün artık bir milat olsun. Herkes önce dönüp kendine baksın. Eril dil kullanmayalım.

CAN ÇOBANOĞLU: FATİH TERİM'LE YOLLAR BÖYLE AYRILMAMALIYDI

Futbol işini bilen bir sürü kişi var. Onlardan yardım alın sayın başkan. Niğde Anadolu'yu alırken keşke sorsaydınız. Altınordu başkanı satmak için birini arıyordu, bize kaldı. 8 ay önce bir gençleştirme projesine girdik. Gelişinizde Fatih Terim'e olan yaklaşımımız ile gidişindeki yaklaşım birbiriyle örtüşmüyor. Ortada bir sözleşme yokken 'Hadi Florya'da takımı çalıştır' dediğiniz hocayla böyle yollar ayrılmamalıydı.

MEHMET BİLEN: '1 MİLYON TL BAĞIŞLIYORUM' DEDİNİZ, BUNU YAPTINIZ MI?

Mustafa Cengiz, Fatih Terim ile ters düştü ancak takımı düşünerek sezon sonuna kadar kendisi ile devam etti ve biz şampiyonluğu 1 golle kaybettik. Siz Fatih Terim sayesinde seçim kazandınız. Ama siz başarısız olunca faturayı Fatih Terim'e kestiniz. Seçilmeden önce 'Ben 500 bin TL değil 1 milyon TL bağışlıyorum' dediniz, bu parayı kulübe bağışladınız mı sayın başkan? Öğrenmek istiyoruz. Rahmetli başkanımız çok dürüst bir insandı. İyi bir yöneticiydi ve son nefesine kadar kulüple ilgilendi. Allah rahmet eylesin, hakkımı helal ediyorum. Burak Elmas lider takım aldı, 32 puan fark yedi. El insaf! Görünen o ki bu yönetimin, bu yükü taşıyacak kapasitesi kalmadı. Artık siz de kurtulun, biz de kurtulalım. Taraftar da 'oh' desin.

BURAK ELMAS'TAN MEHMET BİLEN'E CEVAP GELDİ

Mehmet Bilen samimi değilsiniz. Etik değerlerden bahsederken, bu değerlere sahip çıkınız. Galatasaray'ı bölmekten vazgeçin. Adama göre muamele yapmayın. Galatasaray'ın 1 tane değerler kitapçığı var, insana göre değişmez! Siz liseli, lisesiz fark etmeksizin üyelik başvurusu yapan kişilerin sosyal medyada isimlerinin yer almasını kabul ediyor musunuz, etmiyorsanız bugüne kadar niye sesiniz çıkmadı? Siz eski merhum başkanlarımızdan birine yapılan linçle ilgili niye konuşmadınız? Divan Kurulu üyeleri linç edilirken niye sustunuz? 1 milyonluk çeki sordunuz. Söz verdiğimiz gibi teslim ettik ve o da Galatasaray Kulübü amatör şubelerinde kullanıldı.

MERT SEYFİ ÇETİNSAVAŞ: HOCAYI KURDA KUŞA YEM ETTİNİZ!

Galatsaraylılar arasında bir kıymetli danışman bulunamadı da Fenerbahçeli bir danışman mı buldunuz bula bula. Galatasaray'ın Yönetim Kurulu odasında bir Fenerbahçeli, sosyal medyada bir fotoğraf, fotoğrafta etiketlenen Fenerbahçe... Vah Galatasaray vah. Metin Oktay'dan sonraki en büyük efsanemiz Fatih Terim'e neler reva gördünüz? 'Ben olduğum sürece hoca burada olacak' dediniz hocayı kurda kuşa yem ettiniz.

REZAN EPÖZDEMİR: FENERBAHÇE ÜYELERİNİN TOPLANTIYA KATILMASINI UYGUN BULMADIM

Basın mensuplarının alınmaması Galatasaray'a yakışmadı. Burak Elmas ile sportif ve idari fikir ayrılıklarımız oldu. İlk 6 ay ve ikinci 6 ay oylanacak. Gece geç saatlere kadar buralarda olacağız gibi görünüyor. Fenerbahçe genel kurul üyesi olan kişilerin başkan danışmanı olarak Galatasaray toplantılarına katılıyor olmasını uygun bulmadım. Fenerbahçe ile yapılan projeleri hiç söylemiyorum bile.

Burak Elmas'ın konuşmasından sonra, genel kurulun bir başka gün tamamlanması için verilen önerge oy çokluğuyla reddedildi. Toplam 2 bin 413 üyenin katıldığı ve 56 üyenin konuşma yaptığı kongrede daha sonra ibra oylamasına geçildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!