Fransa tarihi gece için özür diledi! Paris'teki Şampiyonlar Ligi finalinde skandal yaşanmıştı

Son dakika haberleri... UEFA Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapan Fransa, Liverpool-Real Madrid maçında yaşanan skandal görüntüler için açıklama yaptı.

Spor 28.06.2022, 15:27 28.06.2022, 15:29
Abone ol
Fransa tarihi gece için özür diledi! Paris'teki Şampiyonlar Ligi finalinde skandal yaşanmıştı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Real Madrid ile Liverpool arasında 28 Mayıs'ta Paris'te oynanan Şampiyonlar Ligi finali öncesi yaşanan olaylarda sorumluluğu bulunduğunu kabul ederek özür diledi.

Fransız RTL radyosuna konuşan Darmanin, final maçı öncesi taraftarların içeri alınması ve düzenin sağlanması sürecini kötü yönettiklerini itiraf ederek, "daha iyisini yapabileceklerini düşündüğünü" belirtti.

"Stade de France daha iyi idare edilir miydi? Cevap evet. Sorumluluk payım var mıydı? Cevap evet. Bu kötü yönetime maruz kalan herkesten içtenlikle özür dilerim." diyen Darmanin, yaşananlar nedeniyle Emniyet teşkilatında önemli değişiklikler yaptığını aktardı.

Fransız İçişleri Bakanı, İngiliz kulübün taraftarlarına yönelik şiddetten sorumlu tutulan Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement ile ilgili bir müdahalede bulunup bulunmadığı sorusunu ise geçiştirerek, kişisel bir cezalandırmaya taraftar olmadığını söyledi.

FRANSA EMNİYETİ GÖRÜNTÜLERİ SİLMİŞTİ

Paris Emniyet Müdürü Lallement da 9 Haziran'da Senatodaki komisyona verdiği ifadede Real Madrid ile Liverpool arasında oynanan Şampiyonlar Ligi finali öncesi yaşanan olaylarda polisin orantısız biber gazı kullandığı için özür dilemişti.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Stade de France'ta 28 Mayıs'ta Real Madrid ve Liverpool takımları arasında oynanan Şampiyonlar Ligi finali öncesi çok sayıda olay yaşanmış, bu nedenle maçın başlama saati 3 defa ertelenmişti.

Fransız polisi aralarında çocukların da olduğu taraftarlara göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunmuştu.

Fransız polisinin Liverpool taraftarlarına yönelik orantısız güç kullandığı görülen ve uluslararası toplumda eleştiriler toplayan olaya ilişkin görüntülerin silindiğinin ortaya çıkmasıyla Paris yönetimi zor durumda kalmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!