banner2

Fransa o ülkeden çıkma kararı aldı! Çarpıcı gelişmeyi Macron duyurdu

Sömürgeci Paris yönetimi, Afrika'da kovulduğu Nijer'i tamamen terk ediyor. Niamey büyükelçisini geri çektiğini açıklayan Emmanuel Macron, Fransız askerlerinin de yıl sonuna dek ülkeden çıkmış olacağını söyledi.

Spor 25.09.2023, 00:03 25.09.2023, 00:58
Abone ol

Fransa Afrika'da bir ülkeyi daha tamamen terk ediyor. Paris yanlısı Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un askeri darbeyle devrilmesinin ardından bu ülkede istenmeyen adam ilan edilen Fransız Büyükelçisi nihayet başkent Niamey'den ayrılıyor. Nijer'de varlığını sürdüren Fransız askerleri de yıl sonuna dek bu ülkeden ayrılacak.

Çarpıcı gelişmeyi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron duyurdu. TF1 ve France 2 kanallarının ortak yayınının konuğu olan Macron, Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte'nin Paris'e gelmekte olduğunu kaydetti. Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile telefonda konuştuğunu kaydeden Macron, Itte'nin ve birçok Fransız diplomatın Fransa'ya döneceğini ve Nijer'deki makamlarla olan askeri işbirliklerine son verdiklerini söyledi.

Emmanuel Macron

Nijer'deki Fransız askerlerin yıl sonuna kadar koordineli şekilde Fransa'ya döneceğini kaydeden Macron, terörle mücadele konusunda Afrika kıtasına yardım etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

BİR AYDIR AYRILMAMAKTA DİRENİYORDU

Nijer'de 26 Temmuz'da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos'ta Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte'ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte, ülkeden ayrılmamıştı.

Fransa, 'askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını' iddia etmişti.

Sylvain Itte

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos'ta Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada Büyükelçi Itte'nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa'nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar, Nijer güvenlik güçlerince kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin konuşlu olduğu başkentteki 'Niamey 101' isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 15 Eylül'de yaptığı açıklamada, Büyükelçi Itte'nin 'rehin alındığını' söylemiş ve Büyükelçiliğe gıda girişine izin verilmediğini dile getirmişti.

HAVA SAHASINI FRANSA'YA KAPATTILAR

Macron'un son açıklaması, Nijer'de askeri yönetimin ülke hava sahasını ticari uçuşları da kapsayacak şekilde Fransa'ya kapatmasının ardından geldi. 

Afrika ve Madagaskar'da Hava Seyrüsefer Güvenliği Ajansının (ASECNA) internet sitesinde paylaşılan açıklamada, Nijer hava sahasının, Air France filosu ve Fransa tarafından kiralanan uçaklara kapatıldığı bildirildi.

Açıklamada, Fransa haricinde Nijer hava sahasının tüm ulusal ve uluslararası ticari uçuşlara açık olduğu kaydedildi. Nijer hava sahası 6 Ağustos'ta tüm ticari ve sivil uçuşlara kapatılmış, 4 Eylül'de tekrar açılmıştı.

Afrika'yı Avrupa'ya bağlayan en önemli havayolu şirketlerinden Air France, Nijer'in başkenti Niamey'e haftada 4 gün sefer düzenliyordu.

26 TEMMUZ'DA YÖNETİM EL DEĞİŞTİRDİ

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz'da CNSP isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos'ta Lamine Zeine'yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos'ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

Cunta lideri general Abdurrahmane Tchiani

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!