banner2

Fırat Aydunus'un Fenerbahçe-Beşiktaş derbisindeki VAR konuşmaları ortaya çıktı çarşı pazar karıştı! 'Hocam bu penaltı kararı...'

Süper Lig'in 17. haftasında oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisindeki hakem Fırat Aydınus'un penaltı kararı tartışmalara neden olmuştu. Milliyet Gazetesi yazarı Attila Gökçe köşesinde bu konuya değinirken, Aydınus'un VAR hakemi Hakan Ceylan'la yaptığı konuşmayı aktardı.

Spor 29.12.2021, 12:38 29.12.2021, 12:49
Abone ol
Fırat Aydunus'un Fenerbahçe-Beşiktaş derbisindeki VAR konuşmaları ortaya çıktı çarşı pazar karıştı! 'Hocam bu penaltı kararı...'

Süper Lig'in 17. Haftasında Fenerbahçe ile Beşiktaş Kadıköy'de karşı karşıya gelmiş ve Fırat Aydunus'un penaltı kararı büyük tepki toplamıştı. Milliyet Gazetesi yazarı Attila Gökçe konuyla ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. İşte o yazının tamamı...

'ADAMIN İTİBARINI SARSTILAR' 

"Adamın kalbini kırdılar. İtibarını sarstılar. Fısıltı gazetesine sahte haber tüyoları verip kamuoyunda itibarsızlaştırma rüzgarları estirdiler. Kalbi kırılan adam Fırat Aydınus… Sorsan, alacağın tek yanıt, “Yok bir şey, iyiyim” sözleri olur. Renk vermez, mimiklerini bile kontrol eder. Olabildiğince ifadesiz bir çehre ile boş bakar.

'VİCDAN HEP NÖBETTEDİR' 

En çok hakemlerde gördüğüm kaçınma, uzak durma halidir bu. O nedenle adlarının tartışıldığı günlerde apartman komşularına bile mesafeli davranırlar. Özetle sessizliğin anıtıdır onlar. Aydınus’u bu nedenle aramadım. Düdük ötmez, ağız kapanır dil susar. Ama vicdan hep nöbettedir.

'HATA YAPSA DA SİNEYE ÇEKİLİRDİ'

Türkiye’nin en iyi hakemi Fırat Aydınus’u 2004’den beri sıkıştıklarında derbilere, finallere, düğüm maçlarına çağırdılar. Nasıl yönetirse yönetsin, onun en büyük kredisi devredeydi: Ülkenin en güvenilir iki-üç hakeminden biriydi. Hata da yapsa sineye çekilirdi. Fırat Aydınus, yılın son derbisinde düdük çaldı. Fenerbahçe-Beşiktaş maçında Rossi’den seken top, hemen arkasında adeta yapışık biçimde rakibiyle mücadele eden Larin’in koluna çarptı.

'KANITLANIRSA HAKEMLİĞİ BİTER'

Doğal hareket halindeki kol, beklenmedik topla temas ettiğinde, arada kontrol zamanı ve mesafesi de olmayan bir durumda penaltı tanımlamasının dışında kalırdı. Ama Fırat Aydınus penaltı kararını verdi. Maçtan sonra ısrarla öne sürülen iddialar: Efendim, Fırat Aydınus VAR’ın çağrısına icabet etmemiş. İtirazlara rağmen penaltıyı attırmış. Bu iddia o kadar keskin ki, gerçek olduğu kanıtlanırsa kişinin hakemliği biter. 2018 Dünya Kupası’nda evine gönderilen Alman hakemi unutmayalım.

'POZİSYONDA ŞÜPHE VARSA, ÇAĞIR BENİ' 

Aydınus penaltı kararı verdiğinde hemen VAR’la konuşmaya başladı. En yakınında Beşiktaşlı Necip Uysal da o konuşmaları duyuyordu. Aydınus’un “Pozisyonda şüphe varsa, çağır beni” diyerek VAR protokoluna uygun biçimde Hakan Ceylan’la konuştuğu biliniyor.

'KARIŞACAĞIM BİR DURUM DEĞİL 

Ceylan’ın “Hocam bu penaltı kararı karışacağım bir durum değil. Attırabilirsin” dediği de duyuluyor. Dahası, Hakan Ceylan üst üste dört maçta görev aldı. Demek ki VAR sorunu yok. İyi de, Fırat Aydınus ZTK’da Antalyaspor- Giresunspor maçına kadar neden bekletildi?

'EVET BEYLER AYIP EDİYORSUNUZ!' 

Başka bir pencereden de bakalım: 5 Ocak’ta Katar’da oynanacak Beşiktaş Antalyaspor Süper Kupa finalini Halil Umut Meler’in yöneteceğini 20 gün önceden ilan etmek telaşlı bir karar değil miydi? Alıp da kaçıracak birileri mi vardı? Fırat Aydınus’a geçen yıl jübile yapacağı bir final onuru bahşetmediniz. Sonra sözleşmesini uzattınız. Şimdi de, bize göre, hak ettiği finali ondan esirgiyor, adeta kaçırıyorsunuz. Evet beyler, ayıp ediyorsunuz!"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!