Burası İsviçre değil Hakkari! Yabancı turistler akın etti

Son dakika haberleri... Hakkari'de bulunan Merga Bütan Kayak Merkezi kristal kar yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekti.

Spor 05.01.2022, 15:24
Burası İsviçre değil Hakkari! Yabancı turistler akın etti

Yıllık 50 binden fazla turistin akın ettiği Hakkari'de turistler kayak merkezine giderek kış mevsiminin tadını çıkardı.

Yüksek dağların arasında bulunan ve 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Yaylası'nda 12 yıl önce inşa edilen kayak merkezi,  yatırımlar sayesinde bölgenin gözde tesislerden biri haline geldi.

Dörtlü telesiyej sistemi, teleski, kızak alanları ve dağ evi ile yeni yapılan 120 yataklı otelin bulunduğu kayak merkezinde, pist uzunluğu 4 binden 6 bin metreye çıkarıldı.

Amatör ve profesyonel kayakçıların kullanabildiği farklı uzunluklardaki 4 pistiyle her yıl daha fazla sayıda kayakseverin tercih ettiği merkez, bu yıl da çevre il ve ilçelerin yanı sıra İran ve Irak'tan gelen ziyaretçileri ağırlamaya başladı.

Özellikle hafta sonları ve tatillerde kayak merkezinde yoğunluk oluşturan ziyaretçiler, snowboard yapıp kayak takımları ve kızakla kayarak keyifli anlar yaşıyor.

Bölgede güvenliği sağlayan jandarma personeli için iki katlı binanın inşa edildiği merkezde 24 saat hazır bekletilen Jandarma Arama Kurtarma timleri de ziyaretçilerin güvenli şekilde zaman geçirmesini sağlıyor.

40 BİN ÖĞRENCİYE KAYAK DERSİ VERİLDİ

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım, turistlerin severek zaman geçirdiği kayak merkezinde çalışmaların süreceğini ve daha konforlu hale getireceğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

"Güvenlik ağlarını yeniledik. Sporcu ve ziyaretçiler için otel yapıldı. 6 bin metre uzunluğundaki pistleri seneye 9 bin metreye çıkarmayı hedefliyoruz. Müsabakalara katılacak sporcularımız burada hazırlık yapıyor. Van'dan, Şırnak'tan, İran, Irak'tan da kayakseverler gelmeye başladı. Buranın kar kalitesi çok iyi ve 6 ay yerden kalkmıyor. Merkeze yakın konumda. İklimi çok sert değil. İnsanlar, başka yerde günlük harcadıkları miktarın neredeyse 10'da biriyle burada istediği gibi kayak yapabiliyor. Telesiyej ve teleski ücretlerimiz kayak merkezleri arasında en düşüğü. Her yıl 10 bin öğrenciye kayak öğretiyoruz. 40 bin öğrenciye kayak eğitimi verildi. Kayak merkezi kentin ekonomisine de ciddi katkı sağlıyor. Sporcu ve kayakseverlere bu hizmeti sunmaktan çok mutluyuz."

İRANLI TURİST: BURASI İNSANA HUZUR VERİYOR

Tatilini Hakkari'de geçiren İranlı Nader Jamali kayak merkezindeki pistlerin kayak yapmaya elverişli olduğunu ifade ederek, "Kayak merkezi çok güzel. Buranın geneli dağlarla kaplı. İnsana huzur veriyor. Hakkari'nin insanları çok samimi. Başka şehirleri gezdim gizdim ama kendimi buradaki kadar rahat hissetmedim. Kayak çok zevkli bir spordur, herkese kayak yapmayı öğrenmelerini öneririm. Hakkari'de de kayak yaparak eğlenceli anlar yaşıyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!