banner2

BBC'den U dönüşü! Gary Lineker ekranlara geri döndü!

Son dakika spor haberleri... Hükümetin mülteci politikasını eleştiren Gary Lineker, attığı tweet sonrası 'Match of the Day' programından kovulmuştu. Baskı ve yaptırımlara dayanamayan BBC, Gary Lineker'i geri çağırdı.

Spor 13.03.2023, 18:00 13.03.2023, 18:16
Abone ol
BBC'den U dönüşü! Gary Lineker ekranlara geri döndü!

İngiltere'de hükümeti eleştirdiği için işten çıkarılan İngiltere Milli Takım efsanesi ve sunucu Gary Lineker, BBC ile tekrar anlaştı.

BBC'den yapılan açıklamada, Twitter'dan hükümetin "Yasa Dışı Göç Yasa Tasarısı"nı 1930'ların Almanyası'na benzeterek eleştirdiği için görevden alınan Lineker'le anlaşmaya varıldığı ve Lineker'in "Haftanın Maçı" programını sunmaya devam edeceği belirtildi.

BBC'DEN GARY LINEKER AÇIKLAMASI

BBC'den yapılan açıklamada: "BBC'nin sosyal medya kullanım yönetmeliği ve uygulamasını yeniden gözden geçirmenin tam zamanı olduğuna inanıyoruz." ifadelerine yer verildi.

BBC Genel Müdürü Tim Davie de yaptığı açıklamada Lineker gibi kurum personeli olmayan sunucuların sosyal medya kullanımına ilişkin bağımsız bir çalışma yürütüleceğini kaydetti.

Davie, sosyal medya kullanım yönetmeliğinde bazı gri alanlar olduğunu kabul ederken Lineker gibi sunucuların BBC'nin editoryal kurallarına uyması gerektiğini vurguladı.

GARY LINEKER'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Milli Takımı'nın efsanesi Gary Lineker, yaklaşık 30 yıldır ekranlarında yer aldığı BBC'deki işine 10 Mart'ta son verilmesinin ardından yeniden anlaşma sağlanmasıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Lineker, "Sürreal birkaç günün ardından bu konuda ileri doğru bir yol katettiğimiz için mutluyum. Özellikle BBC Sport'taki iş arkadaşlarımın gösterdiği eşsiz destek başta olmak üzere bana verilen inanılmaz destek için teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Match of the Day programına dönmek için sabırsızlandığını belirten Lineker: "Son birkaç gün ne kadar zor olsa da zulümden ya da savaştan çok uzak bir ülkeye sığınmak için evinizden kaçmak zorunda kalmanız bununla karşılaştırılamaz. İçinde bulundukları kötü durumla empati yaptığınızı görmek iç açıcıydı. Çoğunlukla hoşgörülü, misafirperver ve cömert insanlardan oluşan bir ülke olmaya devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

BBC'DE GARY LINEKER KRİZİ

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın açıkladığı Yasa Dışı Göç Yasa Tasarısı'nı ırkçı bir uygulama olarak eleştiren Lineker'in görevine, BBC'nin sosyal medya kullanımı kurallarına uymadığı gerekçesiyle son verilmişti.

Hafta sonu yayımlanan 'Günün Maçı' programı için başka bir sunucu arayışına giren BBC, tüm yedek sunucu ve teklif götürdüklerinden Lineker'le dayanışma gösterdikleri için olumsuz yanıt almıştı.

Programın yorumcuları efsane futbolcular Ian Wright ve Alan Shearar, Lineker ile dayanışma için programa çıkmayacaklarını açıklamış, BBC'deki diğer spor programlarının sunucuları ve spor muhabirleri de Lineker'e destek açıklamaları yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!