banner2

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kazanılan altın kemer el değiştirdi

Doping kontrol adres bildirimlerini yapmadığı gerekçesiyle 2022 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'ten alınan altın kemer finalde rakibine yenilen Mustafa Taş'a verildi.

Spor 07.06.2023, 20:36
Abone ol
661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kazanılan altın kemer el değiştirdi

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'in derece ve ödülleri doping kontrol adres bildirimlerini yapmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Burada kazanılan altın kemer, törenle finalist Mustafa Taş'a takıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, spor hukukunun aldığı kararı uyguladıklarını söyledi.

"TEKRAR YAŞANMASIN"

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise böyle bir olayın tekrar yaşanmamasını temenni ettiğini belirtti.

Yağlı güreşlerde bu tür olumsuz olayların son olmasını istediğini aktaran Selim, "Mustafa Taş'ın Kırkpınar'da bir de kendi hakkıyla başpehlivan olmasını bekliyorum. Bu, Kırkpınar'da birkaç dönemden beri oluyor." ifadelerini kullandı.

"HUKUKUN GEREĞİ UYGULANDI"

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş de alınan kararın 661. Tarihi Yağlı Kırkpınar Güreşleri'nin en başarılı pehlivanını belirleyen bir karar olmadığını söyledi.

Hukukun gereğini uyguladıklarını ve buna herkesin saygı duyma mecburiyetinin olduğunu belirten Türkiş, şunları kaydetti:

"Üzülerek ifade ediyoruz, geçen sene Kırkpınar güreşlerimizin finalini galibiyetle bitiren arkadaşımızın maalesef hak mahrumiyeti cezasının olduğu o dönem bir şekilde uygulama dışında kalması ve bunun kamuoyunun da bilgisi dışında olması nedeniyle bu noktalara hep birlikte üzülerek geldik. Uzunca bir süreç geçti ve süreç hepimizi yıprattı."

"KEMERİ SAHADA TAKMAYA SÖZ VERDİM"

Mustafa Taş, böyle talihsiz bir olayın yaşanmasını kimsenin istemeyeceğini ifade etti.

Konuyla alakalı çok fazla konuşmayacağını dile getiren Taş, "Benim veya Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonunun bu olayla bir alakası yok. Türkiye Güreş Federasyonu, Cengizhan ve yargıyla alakalı olan bir durumdu. Biz de yargıya saygı duyduk. Bugün de yargı bizi gösterdi, kemer bana takdim edildi. İnşallah böyle olaylar bir daha olmaz. Ben de inşallah anneme söz verdim, ilk çıktığım gün de söz vermiştim. Kemeri inşallah sahada takmak istiyorum." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!