banner2

2022 Dünya Kupası gerçek altın mı? Fiyatı ne kadar? Hangi ülkede üretiliyor?

Son dakika haberleri... Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda grup maçları 2 Aralık'ta sona erecek. 2022 Dünya Kupası için toplam 32 ülke kozlarını paylaştı. 2022 Dünya Kupası gerçek altın mı? Fiyatı ne kadar? Hangi ülkede üretiliyor?

Spor 01.12.2022, 13:06 01.12.2022, 14:36
Abone ol
2022 Dünya Kupası gerçek altın mı? Fiyatı ne kadar? Hangi ülkede üretiliyor?

Katar'da düzenlenen dev turnuva öncesi gözler kupaya çevrildi. 2022 Dünya Kupası gerçek altın mı? Fiyatı ne kadar? Hangi ülkede üretiliyor?

Şampiyon takımın kazanacağı 2022 Dünya Kupası'nın nerede üretildiği merak ediliyor. 

Resim

2022 DÜNYA KUPASI NEREDE ÜRETİLİYOR?

Milyonlarca insanın hayranlıkla baktığı 2022 Dünya Kupası İtalya'da yapılıyor.

2022 DÜNYA KUPASI GERÇEK ALTIN MI?

2022 Dünya Kupası'ndaki en başarılı takıma verilecek kupada gerçek altın bulunuyor.

FIFA Dünya Kupası'nın boyunun 38 santimetre, ağırlığının 6,2 kilogram olduğunu ve 18 ayar altından oluştuğunu belirten Losa, bu tasarımın ilk kez 1973 yılında gösterime çıktığını, 1974'te Almanya'nın ev sahibi olduğu organizasyonda da takdim edildiğini aktardı.

Fabrikalarının kapısını Türkiye'den ilk kez Anadolu Ajansına açan GDE Bertoni firmasının üst yöneticisi (CEO) Valentina Losa, FIFA Dünya Kupası'nın hikayesini anlatırken, şunları kaydetti:

Bu kupa, dönemin sanat yönetmeni Silvio Gazzaniga'nın, Bertoni şirketinin sahibi ve benim de büyük babam Eugenio Losa ile birlikte ürettiği bir eserdir. İlk başta bir futbol topunu havaya kaldıran iki kaleci temel alınarak tasarlandı. Farklı tartışmalardan sonra kalecilerin iki zafer meleği ile değiştirilmesine karar verildi. Daha sonra futbol topunun yerini de dünya aldı. Bu da yeni Dünya Kupası, yani FIFA'ya gönderilen son tasarımdı.

Kupanın 1974'te sunulan ve FIFA'da kalan tek bir orijinal yapıt olduğuna dikkat çeken Losa, "Orijinal kupa, kazanan takıma final maçı sonundaki seremonide verilmek üzere gönderilir, daha sonra alttaki diske kazanan takımın adını kazımak için bize gelir. Sonra da FIFA'ya geri döner. Bu arada tabii kupada herhangi bir hasar ya da leke varsa eski haline getirmek için elden geçiriyoruz. Kazanan takım kupanın altın olan aslını değil ama altın pirinç alaşımdan üretilen ve adının kazınmış olduğu bir kopyasını alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!