banner2

11 ülkede EURO 2020 yolculuğu!

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda yer alacak ülkeler ilk kez farklı bir uygulama ile turnuvada boy gösterecek. 24 ülkenin katılacağı EURO 2020 grup maçları 11 ülkede oynanacağı için takımlar uzun bir seyahat çıkacak.

Spor 08.06.2021, 15:55 08.06.2021, 18:03
Abone ol
11 ülkede EURO 2020 yolculuğu!

11 Haziran'da Roma Olimpiyat Stadyumu'ndaki İtalya-Türkiye açılış maçıyla başlayacak olan EURO 2020 ilk kez farklı bir yöntemle oynanacak.

Daha önceki turnuvalarda bir ya da iki ülkenin ev sahipliği yaptığı Avrupa Şampiyonası turnuva tarihi boyunca ilk kez 11 farklı ülkede katılımcıları konuk edecek.

Hollanda,İtalya,İskoçya,Macaristan,Almanya,İspanya,İngiltere,Rusya,Romanya,Danimarka ve Azerbaycan'da  düzenlecek EURO 2020'nin kapanış maçı olan final ise  İngiltere'nin Wembley Stadyumu'nda olacak.

Türkiye ilk etapta  6 bin 228 kilometre gidecek

Açılış maçını İtalya ile Roma'da oynayacak temsilcimiz, grubun diğer iki maçını da oynamak için buradan Azerbaycan'nın başkenti Bakü'ye hareket edecek.

Türkiye 6 bin 228 kilometre ile EURO 2020’de gruplarda en fazla mesafe yapacak 9. takım olarak görülüyor ama tur atlandığı taktirde son 16 maçları için Londra, Amsterdam, Bilbao, Budapeşte, Kopengag, Bükreş, Glasgow ya da Dublin'deki bir stadyuma daha  yolculuk yapacak.  EURO 2020 çeyrek final maçları ise Saint-Petersburg, Münih, Bakü ve Roma'da oynanacak.

Yarı finale kalan takımlar seyahat konusunda rahatlamaya gidecekler. Yarı finale kalan 4 ülke İngiltere'de şampiyonanın sonuna kadar bekleyecek.Londra'da bulunan Wembley Stadyumu yarı final ve final maçlarına ev sahipliği yapacak.

En uzun Polonya’nın

E Grubunda İspanya,İsveç ve Slovakya ile aynı grupta yer alan Polonya,ilk aşamada en fazla seyahat  yapacak takım olarak dikkat çekiyor. Grup maçlarında Saint-Petersburg-Sevilla-Saint-Petersburg hattında 7 bin 157 kilometre yolculuk yapacak.

A Grubunda Türkiye ile aynı grupta yer alan İsviçre yarı finale yükseldiği taktirde Bakü-Roma-Bakü-Amsterdam-Bakü-Londra hattında maçlarını oynayarak toplamda 17 bin 484 kilometre yolculuğa imza atmış olacak.

Almanya grup lideri olursa; Münih-Bükreş-St.Petersburg-Londra hattında toplam 5 bin 44 kilometre yol gidecek. Grup ikincisi olursa Münih-Londra-Roma-Londra hattında gideceği mesafe 3 bin 813 kilometre.

İngiltere'nin Londra avantajı

Hırvatistan,Çekya ve İskoçya ile D Grubuna mücade edecek İngiltere, grup maçlarını Wembley ve İskoçya'nın Glasgow kentinde bulunun Hampden Park'ta oynayacağı için seyahat açısından diğer takımlara nazaran avantajlı konumda görünecek.

Ayrıca İngilizler grup lideri olursa 7 maçtan 6’sını Londra’da oynamış olacak. Sadece çeyrek final maçı için Roma’ya gidecek ve 2 bin 874 kilometre yol yapacak.

Avusturya ve Ukrayna ile C Grubunda bulunan Kuzey Makedonya  ile Hollanda grup ikincisi oldukları taktirde son 16 turunda Amsterdam-Londra arasında 368 kilometre gidecek.en kısa mesafeyi giden takım olacaklar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!