DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
1409.56 -0.16

Umut Limanı (Le Havre) (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Senaryoyu yazan, kameranın arkasına geçen, üstelik filminin tüm masraflarını da kendisi karşılayan Aki Kaurismaki, tepeden tırnağa bir sinema adamı. Liman Üçlemesi'nin ilk filmi Le Havre, izleyenlerin zihninde unutamayacakları bir tat bırakıyor.

Sinema / Dizi 11.10.2021, 21:49
Umut Limanı (Le Havre) (2011) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Genç bir Afrikalı göçmen, devlet yetkililerinden kaçmaktadır. Yoksul bir ayakkabı boyacısı, karısının ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve hastaneye yatırılması gerektiğini öğrenir. 

Yerel bir rock yıldızı ise artık müzik yapamamaktadır. Çünkü kalbi kırılmıştır. Tüm bu unsurların eğlenceli bir komedinin temelini güçbela oluşturacağını düşünebilirsiniz; ancak Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki'nin kurnaz mizahi yaklaşımı, bu malzemeden başarılı bir sonuç çıkarmayı başarıyor. 

Umut Limanı, Kaurismaki'nin otuz yıllık sinema kariyerinde çektiği on altıncı uzun metrajı ve 'Liman Şehirleri Üçlemesi'nin ilk filmi. 

Kaurismaki'nin gedikli oyuncuları Andre Wilms ve Kati Outinen, ayakkabı boyacısı Marcel ve karısı Arletty'yi canlandırıyor. 

İşçi sınıfı mensubu yoksul çiftin hayatı, Arletty'nin hastalığından sonra karmaşık bir hal alır. Marcel, büyükbabasıyla birlikte bir konteyner deposunda saklandığı ortaya çıktıktan sonra göçmen bürosu memurlarından kaçan Idrissa (Blondin Miguel) ile karşılaşır ve çocuğu İngiltere'deki ailesine ulaştırmayı görev edinir. 

Kaurismaki'nin filmlerinde aldatıcı bir karmaşıklık vardır. Sinemayı, kendi fikirlerini anlatacağı bir platformdan ziyade -karakterlerinin yaşadığı dramın bir parçası olarak- siyasi ve sosyal konulara göndermeler yapacağı bir araç olarak görür. 

Bu filmde, göç, ırkçılık (Jean-Pierre Leaud'nun suç ortağı komşusu) ve yoksulların sorunları, anlatıcının kumaşının dokularını oluşturuyor. 

Film ayrıca, kahramanların bütün bu engelleri nasıl aştıklarına kafa yoruyor ve her zaman daha iyi bir dünya için umut ve güven aşılıyor. 

Ancak Kaurismaki bir hayalperest değil. Tepeden inme final mantıklı bir sonuçtan çok, hayal gibi görünse de aslında bize bunun gerçek hayat değil sinema olduğunu hatırlatmaya çalışan yönetmenin amacını destekliyor. 


UMUT LİMANI (2011) FRAGMANI

FİLMİN KÜNYESİ

  • SÜRE: 93 dakika
  • ÜLKE: ABD
  • YÖNETMEN: Aki Kaurismaki
  • YAPIMCI: Aki Karusmaki
  • SENARYO: Aki Karusmaki
  • GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Timo Salminen
  • OYUNCULAR: Andre Wilms, Kati Outinen, Jean-Pierre Darroussin, Blondin Miguel, Elina Salo, Evelyn Didi, Jean-Pierre Leaud
  • CANNES FİLM FESTİVALİ: Aki Kaurismaki (FIPRESCI ödülü)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?