banner2

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu: Kuru Otlar Üstüne

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi, Türkiye'nin 96'ıncı Akademi Ödülleri'ndeki (Oscar) adayı olarak belirlendi.

Sinema / Dizi 08.09.2023, 21:44
Abone ol
Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu: Kuru Otlar Üstüne

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmi yeni bir başarıya imza attı. 

Daha önce Altın Palmiye ödülü için aday gösterilen "Kuru Otlar Üstüne" filmi Türkiye'nin 96'ıncı Akademi Ödülleri'ndeki (Oscar) adayı olarak belirlendi.

Sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 15 kişilik seçici kurul tarafından "En İyi Uluslararası Film" dalında Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

"EN İYİ ULUSLARARASI FİLM"

Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği'ne başvuran 7 filmin değerlendirildiği toplantıda, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı "Kuru Otlar Üstüne" filmi Türkiye'nin "En İyi Uluslararası Film" adayı olarak belirlendi.

ABD'de düzenlenecek ödül töreninin, gelecek yıl mart ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

"Kuru Otlar Üstüne", Nuri Bilge Ceylan'ın 2023 yapımı bir filmidir. Film, 68. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışmış ve oyunculardan Merve Dizdar En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştı.

Film, iki yakın arkadaşın, genç bir kadın ve bir adamın, geçmişten gelen bir olayın gölgesinde yaşadıkları gerilimi anlatıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!