banner2

Senna (2010) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Milyonları ekrana kilitleyen F1 pistlerinde Michael Schumacher'den önce Ayrton Senna vardı. Alanında dünyanın en iyisiydi. 'Senna', 1994'teki San Marino Grand Prix'inde geçirdiği kaza sonucu genç yaşta ölen efsane yarış pilotunu anlatıyor.

Sinema / Dizi 11.10.2021, 23:11
Abone ol
Senna (2010) filmi hakkında her şey: Konusu, künyesi, yönetmeni, oyuncuları... Fragman izle

Asif Kapadia'nın Senna adlı filmi Brezilyalı efsanevi Formula 1 yarış pilotu Ayrton Senna'nın hayatını anlatıyor. 

Shakespeare tarzı bir anlatım benimseyen film, dünyanın en hızlı ve en tehlikeli sporunun taçlı kralı olmak üzere doğan ama başarısının zirvesinde genç yaşta hayatını kaybeden bir adamın hikayesini konu alıyor. 

Bir anlatı draması olarak kurgulanan belgesel tarzındaki Senna, hikayesini konuşan kafalar veya bilmiş bir anlatıcı ile anlatmak yerine, yakınlık hissi verecek şekilde bir araya getirilmiş arşiv görüntülerini kullanıyor. 

Senna'nın ergenlik çağında uluslararası bir go-kart yarışında kazandığı ilk zaferiyle başlayan film, başarılı pilotun 1 Mayıs 1994'te San Marino Grand Prix'si sırasındaki zamansız ölümüne dek Formula 1 pistinde ardı ardına kazandığı olağanüstü galibiyetlerle yükselişini anlatmaya devam ediyor. 

Bu ânî ölümün filme aktarılışı, Kapadia'nın yanısıra kurgucu Chris King ve Gregors Sall ile projenin yaratıcısı yazar Manish Pandey'nin duyarlılığını öne çıkarıyor. 

Sıradan sinemacılar enerjilerini, televizyonda canlı olarak 300 milyon kişi tarafından izlenen bu âna odaklayabilirdi. Kapadia, trajik bir şekilde sonlanmadan önce dopdolu geçen bir yaşamın sona erişinin yarattığı kayıp duygusuyla dikkat çekiyor. 

Tüm Shakespeare metinlerinde olduğu gibi her kahramanın felaketinden sorumlu biri olmalıdır. Senna'da bu kişi Alain Prost. 

Başarılı pilot Prost, Senna'nın ezeli rakibiydi ve aralarındaki çekişme, sporun ve haber sayfalarının başlıca malzemesi haline gelmişti. 

Aralarındaki ilişki filmin merkezine oturuyor ve konunun çalkantılı doğasının anlaşılmasını sağlayan temel faktör niteliği taşıyor. 

Unutulmamalı ki, Ayrton Senna da bir aziz değildi ve iki pilotun arasındaki husumet yüzünden çevrilen dalavereler kesinlikle tek taraflı olmadı. 

Senna'nın başarıları kadar hatalarını da ele alan film, eşsiz ve tamamen insani bir karakterin son derece ilgi çekici profili olarak karşımıza çıkıyor. 


SENNA (2010) FRAGMANI

FİLMİN KÜNYESİ

  • SÜRE: 106 dakika
  • ÜLKE: ABD
  • YÖNETMEN: Asif Kapadia
  • YAPIMCI: Tim Bevan, Eric Fellner, James Gay-Rees
  • SENARYO: Manish Pandey
  • GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Jake Polonsky
  • MÜZİK: Antonio Pinto
  • BAFTA ÖDÜLÜ: Asif Kapadia (en iyi belgesel), Chris King, Gregors Sall (en iyi kurgu)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!